Naturalis. Konkurs
Ruszają zapisy do konkursu Naturalis. Wyzwaniem, które stoi przed uczestnikami jest zaprojektowanie placówki edukacyjnej znajdującej się wśród natury.
Najpierw Pola Elizejskie, teraz Koloseum! Niekwestionowany symbol Rzymu już niebawem doczeka się częściowej rewitalizacji. Nowe życie zyska zabytkowa podłoga oraz podziemne konstrukcje, w tym system zapadni i tuneli.
Koloseum, niekwestionowana perełka na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest jedną z najbardziej znanych budowli na świecie. Obiekt, którego otwarcie datuje się na rok 80 naszej ery, było w stanie pomieścić niemalże 35 tysięcy osób. Rzymianie przez dekady gromadzili się w murach Koloseum, aby oglądać brutalne walki, w których uczestniczyli wyszkoleni gladiatorzy, więźniowie i dzikie zwierzęta. Aby urozmaicić doświadczenia rzymskiej publiki, w podłodze budynku zainstalowane zostały tunele i windy, które pozwalały walczącym na efektowne „pojawianie” się walczących na scenie. Zaniedbane przez wiele lat mechanizmy niszczeją, a ukryte przed zwiedzającymi, nie wykorzystują swojej wartości historycznej. Zarząd muzeum wraz z włoskim rządem podjęli decyzję o rewitalizacji podłogi budynku i wyeksponowaniu dawnych mechanizmów w celach edukacyjnych.
Naprawa i rewitalizacja podłogi Koloseum ma również na celu poszerzenie oferty kulturalnej zabytku. Jak mówi Alfonsina Russo, dyrektor Koloseum, w wywiadzie dla „Times”, długoterminowy plan ustalony przez zarząd zakłada prężną organizację koncertów i przedstawień teatralnych w historycznych murach. Na przebudowę podłogi włoski rząd przeznaczy ok. 10 milionów euro.
Jak wiadomo, propozycje i plany przebudowy mają zostać złożone do początku lutego. Według dyrektor muzeum, prace zakończą się w 2023 r.
Ruszają zapisy do konkursu Naturalis. Wyzwaniem, które stoi przed uczestnikami jest zaprojektowanie placówki edukacyjnej znajdującej się wśród natury.
Architekci z czeskiego studia architektonicznego CHYBIK + KRISTOF we współpracy z firmą DÍLNA przedstawiają projekt przebudowy Placu Mendla w Brnie. Projekt, który stanowi część odgórnego planu rewitalizacji miasta, składa hołd bogatej przeszłości kulturalnej miasta. W dopracowaną wizję swój wkład miał również projektant krajobrazu Zdenek Sendler i firma PK Ossendorf.
Budynek 1000 Discovery Drive autorstwa studia Scott Brownrigg uzyskał zgodę na budowę lokalnych władz Cambridge City i South Cambridgeshire w Wielkiej Brytanii. Inwestycja będzie drugim budynkiem Kampusu Biomedycznego, który powstaje w mieście, obejmującego najnowszej generacji laboratoria i powierzchnie biurowe. Jak mówią twórcy projektu, ma on na celu stworzenie maksymalnie elastycznych i wygodnych przestrzeni, stymulujących kreatywność i innowacyjne myślenie, tak ważne w zawodach związanych z medycyną i biologią.
Duńskie studio architektoniczne Dorte Mandrup wygrało międzynarodowy konkurs na projekt nowego Exilmuseum w Berlinie w Niemczech. Nowe muzeum o powierzchni 6300 metrów kwadratowych powstanie w sąsiedztwie ruin historycznego dworca kolejowego Anhalter Bahnhof w Berlinie, który odegrał wielką rolę w dziejach II wojny światowej.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.