Nowe lotnisko w Rijadzie

Nowe lotnisko w Rijadzie

Lotnisko w Rijadzie, zdj. Foster + Partners

Firma Foster + Partners została zwycięzcą konkursu na projekt nowego międzynarodowego lotniska im. Króla Salmana w Rijadzie. Kultura i tożsamość saudyjska były inspiracją do projektu lotniska, zadaniem architektów było również stworzenie przestrzeni, która zachwyci użytkowników funkcjonalnością i estetyką.

Projekt ma na celu wzmocnienie kapitału Arabii Saudyjskiej jako globalnego centrum logistycznego, a także napędzenie transportu, handlu i turystyki. Oczekuje się, że międzynarodowe lotnisko będzie jednym z największych lotnisk na świecie, wraz z międzynarodowym portem lotniczym King Fahd w Arabii Saudyjskiej, o powierzchni około 780 kilometrów kwadratowych. Mega kompleks obejmie obszar około 57 km², udostępniając do użytku sześć pasów startowych.

Lotnisko w Rijadzie, zdj. Foster + Partners

 

Do 2030 roku lotnisko ma obsłużyć do 120 milionów podróżnych, a do 2050 roku będzie w stanie obsłużyć 3,5 miliona ton towarów i 180 milionów pasażerów. Mając na uwadze zrównoważony rozwój, twórcy lotniska King Salman International uzyska certyfikat LEED Platinum dzięki włączeniu do swojego projektu najnowocześniejszych ekologicznych inicjatyw. Ponadto kompleks będzie zasilany energią odnawialną.

Lotnisko w Rijadzie, zdj. Foster + Partners

 

„Nowy Międzynarodowy Port Lotniczy to tradycyjny terminal w formie pętli […] Terminal pasuje do otoczenia, dzięki czemu połączy pasażerów z zmysłowymi doświadczeniami miasta i jego naturalnymi elementami” – mówi Luke Fox, szef studia Foster + Partners.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.