Zespół architektoniczny Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP, w skład którego weszli Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski i Michał Piech, przedstawia projekt Nowego Ratusza w Łodzi. Praca została wybrana spośród innych zgłoszeń w ramach ogłoszonego przez Miasto Łódź konkursu.
Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, wyraziła nadzieję, że nowy, dobrze zaprojektowany ratusz pomoże w tworzeniu nowego, otwartego na mieszkańców miasta urzędu. W istocie, dotychczas poszczególne komórki Urzędu Miasta były rozproszone po 23 filiach, co znacznie wydłużało proces załatwiania skomplikowanych spraw urzędowych. Projekt Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP integruje wszystkie jednostki w jednym miejscu, ułatwiając interesantom dostęp do różnych działów, a pracownikom urzędu – przepływ dokumentów i informacji.
Inwestycja, która stanie w łódzkim Nowym Centrum charakteryzuje się oczywistymi nawiązaniami do XIX-wiecznej architektury, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie. Fasada budynku, utrzymana w ciepłym kolorze rudej cegły, została obłożona charakterystycznymi żyletkami, w które wkomponowano odcinający się kolorystycznie wizerunek dawnego Ratusza. Ten gest ma na celu połączenie nowego z dawnym i zaznaczenie funkcji budynku.
Projektując, zespół brał pod uwagę aspekt dbania o środowisko. Architekci podjęli decyzję o niestosowaniu materiałów, które w szczególny sposób uderzają w dobro natury. Materiały, które charakteryzuje długi czas rozkładu, takie jak np. beton, stal kortenowska czy ceramika, zostały zastąpione naturalnymi i ekologicznymi odpowiednikami.
Firma Foster + Partners została zwycięzcą konkursu na projekt nowego międzynarodowego lotniska im. Króla Salmana w Rijadzie. Kultura i tożsamość saudyjska były inspiracją do projektu lotniska, zadaniem architektów było również stworzenie przestrzeni, która zachwyci użytkowników funkcjonalnością i estetyką.
Feilden Fowles i J&L Gibbons ujawnili plany przebudowy ogrodów przy Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Nowy wyjątkowy projekt zakłada zmianę atrakcyjnych wizualnie przestrzeni w prawdziwe centrum edukacji ekologicznej i rezerwat różnorodności biologicznej. Projekt powstał w ramach dużego planu Urban Nature, którego pełna realizacja zakończy się na rok 2023. Jego głównym założeniem jest ochrona przyrody w obszarach miejskich i uczynienie miast bardziej zrównoważonymi i bezpieczniejszymi miejscami do życia.
Studia architektoniczne Kengo Kuma and Associates oraz Foster + Partners opublikowały wizualizacje nowego projektu imponującej wielkości kurortu wakacyjnego. Projekt nazwany Red Sea Project zostanie wybudowany na 90 niezagospodarowanych wyspach między miastami Umluj i Al Wajh na zachodnim wybrzeżu Arabii Saudyjskiej. Deweloper, firma Red Sea Development Company, nazywa inwestycję „najambitniejszym na świecie planem dla rozwoju turystyki”.
Laur zwycięstwa przypadł pracowni David Chipperfield Architects. Architekci przyłożyli wszelkich starań, by nowa siedziba producenta luksusowych zegarków godnie reprezentowała wizerunek firmy.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.