Jak doskonale wiadomo, branża modowa jest jedną z gałęzi gospodarki, które wyjątkowo mocno uderzają w dobro środowiska. Masowa produkcja ubrań pochłania ogromne ilości surowców z nieodnawialnych źródeł, a ich prezentacja i dystrybucja produkuje tony toksycznych odpadów, przez często pada ofiarą krytyki środowisk proekologicznych. Konkurs WEAVE 2.0 ma na celu znalezienie optymalnych rozwiązań, które popchną modę w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Według doniesień, pokazy mody przyczyniają się do powstawania wielu odpadów z tworzyw sztucznych. Pokazy te trwają przez krótki czas, ale wymagają miesięcy planowania, niewiele jednak uwagi poświęca się efektywnemu wykorzystaniu zasobów lub wytwarzanych odpadów. Miejsca, w których organizowane są odpady, są potem pełne śmieci; zanieczyszczenia można jednak uniknąć, eliminując np. butelki na wodę, papier, kwiaty i nadmiar dekoracji” – piszą organizatorzy konkursu.
Zadanie postawione przed uczestnikami polega na opracowaniu koncepcji centrum kongresowego, które będzie miejscem organizacji wydarzeń związanych z modą. Projekt ma być jednocześnie funkcjonalny i zachowywać założenia zrównoważonego budownictwa, aby wprowadzać nowe trendy i podważać status quo branży modowej.
Konkurs jest przeprowadzany w języku angielskim. Mogą wziąć w nim udział zarówno osoby prywatne, jak i zespoły projektantów. Konkurs ma charakter koncepcyjny, a więc zwycięska propozycja nie zostanie zrealizowana. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne, ich pula wynosi 24.000 USD. Zgłoszenia do konkursu są płatne.
Więcej informacji na stronie organizatorów.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.