RE: VOLCANO HOUSE to nowy projekt domu mieszkalnego autorstwa uznanego polskiego studia REFORM ARCHITEKT. Marcin Tomaszewski w swojej nowej wizji łączy doskonale znane motywy architektoniczne z bezkompromisową nowoczesnością. Projekt wyróżnia się autorskim stylem architekta; stylem, którego nie da się pomylić z żadnym innym.
Projekt VOLCANO HOUSE bazuje na doskonale znanym, zakorzenionym w polskiej tradycji architektonicznej motywem dworku. Na drodze do realizacji idealnej wizji Tomaszewskiego stanęły jednak ograniczenia wynikające z powierzchni i ukształtowania terenu.
„Miałem spore ograniczenia w powierzchni zabudowy, a chciałem zrobić dom parterowy z częściowym poddaszem. Warunki zabudowy nakazywały zrobienie kąta dachu w przedziale 25-35 stopni. […] Zaprojektowałem trzy połacie dachu z kątem 35 stopni oraz jedną z kątem 25 stopni – dzięki temu uzyskałem asymetrię dachu, która z klasycznego dworku zrobiła nowoczesną bryłę” – mówi architekt.
Dom, choć względnie prosty w formie, przykuwa oko dzięki elewacji, która została w dużym stopniu pokryta materiałem przypominającym szlachetne drewno. „W projekcie dodałem panele, imitując fornir drewna, a żeby bryła była lżejsza, to podciąłem cały budynek przy cokole, wprowadzając linie ledowe wokół budynku. Każdy ruch na elewacji miał jakieś znaczenie, każdy element dopracowywałem, żeby pasował we właściwych proporcjach – tak, by jednolita bryła nie była za ciężka” – dodaje Marcin Tomaszewski.
Co sprawia, że dom jest domem i czym różnią się domy w różnych krajach, kulturach i pokoleniach? Platforma Buildner zaprasza entuzjastów architektury i designu do konkursu House of the Future, którego przedmiotetm jest stworzenie wizji Domu Przyszłości.
Cegły, łuki i ornamenty nawiązujące do lokalnej kultury do znaki rozpoznawcze mauzoleum, które powstało w Bangladeszu. Autorami niezwykłego projektu są architekci z Kashef Chowdhury/URBANA.
Stowarzyszenie Royal Institute of British Architects ogłosiło zwycięzcę Royal Gold Medal 2022. Nagrodę otrzyma indyjski architekt Balkrishna Doshi. Medal ma uhonorować niemal sześćdziesięcioletnią karierę zawodową Doshi i jego ogromny wpływ na kształtowanie architektury Indii.
Pracownia architektury Goik Architects w roku 2018 zaprojektowała wyjątkowy dom, którego znakiem rozpoznawczym jest wyraźne rozdzielenie przestrzeni na trzy funkcjonalne części. Moduły, połączone ze sobą przemyślanymi łącznikami sprawiają wrażenie trzech odrębnych, lecz spójnych wizualnie domów.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.