OMA dla New Museum

OMA dla New Museum

New Museum, zdj. OMA

Nowojorski oddział firmy architektonicznej OMA przedstawił projekt rozbudowy New Museum na Manhattanie zaprojektowanego przez SANAA. Do budynku, który Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa ukończyli w roku 2007 zostanie dodany imponujących rozmiarów moduł.

Rozbudowa doda do powierzchni muzeum niemal 5574 metrów kwadratowych. Dzięki niej znacznie powiększy się przestrzeń wystawiennicza galerii i poprawi komunikacja wewnątrz muzeum. Co istotne, nowy projekt przewiduje również stworzenie dodatkowej przestrzeni dla programu edukacyjnego i kulturalnego New Museum.

New Museum, zdj. OMA

„Nasz nowy budynek posiada własną, całkiem odrębną tożsamość, ale jest również ściśle powiązany z istniejącym muzeum” - powiedział Shohei Shigematsu z OMA. Nowe przestrzenie będą mieścić się w wyrazistym budynku obłożonym specjalnie przygotowywanym laminowanym szkłem z metalową siatką. Pomimo wielu różnic, budynek pozostaje wizualnie połączony z projektem SANAA, zarówno przez interesujące rozwiązania formalne, mocno zgeometryzowaną bryłę, jak i sam kolor i charakter elewacji.

New Museum, zdj. OMA

 

„Chcieliśmy stworzyć nową twarz New Museum - zaczynając od zewnętrznego placu i schodów w atrium, a kończąc na tarasowych salach wielofunkcyjnych na szczycie. To właśnie one mają być kanałem sztuki i działań artystycznych, które umożliwią zaangażowanie w życie Muzeum mieszkańców dzielnicy i całego miasta. […] Nowe i stare New Museum będą synergiczną parą, która swoimi działaniami zaoferuje repertuar na miarę ambicji kuratorów” – dodaje Shigematsu .

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.