Oryginalny Dom w Gorlicach autorstwa studia ANTA

Oryginalny Dom w Gorlicach autorstwa studia ANTA

Dom w Gorlicach, zdj. ANTA

Współczesna stodoła czy minimalistyczna kostka? Białe czy czarne? Z płaskim czy pochyłym dachem? Architekci ze studia ANTA postanowili nie wybierać, lecz połączyć pozornie wykluczające się elementy domu.

Pracownia architektoniczna ANTA zasłynęła oryginalnym projektem Barki Cieślika – parterowego, rozłożystego domu nawiązującego do motywów marynistycznych, którego część została pokryta lokalną trzciną. Studio nie odchodzi od nietuzinkowych rozwiązań również w wypadku projektu Domu w Gorlicach – odważne zestawienie form i kolorów czyni powstały w 2019 roku projekt jedynym w swoim rodzaju.

Dom w Gorlicach, zdj. ANTA

 

Forma domu złożona jest z dwóch ustawionych jedna na drugiej brył. Pierwsza, parterowa, mogłaby służyć jako samodzielny jednopiętrowy dom, bez problemu wpisujący się w trend nowoczesnego minimalizmu. Na niej jednak ustawiono drugą bryłę – kontrastującą z nią kolorem i kształtem. Ten bowiem przypomina lekko zmodyfikowaną i oczyszczoną formę nowoczesnej stodoły. Zarówno dolna jak i górna bryła zostały częściowo przeszklone, by dosyć monumentalna całość nabrała wizualnej lekkości, a wnętrza zostały należycie doświetlone.

Dom w Gorlicach, zdj. ANTA

 

Projekt Domu w Gorlicach uderza czystością formy – zadbano o to, by wszystkie części domu pasowały do siebie, a zaburzające idealną harmonię elementy konstrukcyjne, takie jak np. rynny, nie rzucały się w oczy.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.