Otwarto stadion Ahmed Bin Ali projektu studia Pattern Design

Otwarto stadion Ahmed Bin Ali projektu studia Pattern Design

Ahmed Bin Ali, zdj. Pattern Design

Oficjalnie otwarto stadion Ahmed Bin Ali w Al Rayyan, na którym organizowane będą mecze podczas Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Katarze. Obiekt otworzył swoje podwoje dla publiczności dokładnie dwa lata przed rozpoczęciem turnieju piłkarskiego.

Stadion, który pomieści 40 tysięcy miejsc siedzących powstał na zachodnim krańcu metropolii Doha, został zaprojektowany przez brytyjskie studio architektoniczne Pattern Design. Przyciągający wzrok obiekt ma być punktem orientacyjnym dla wjeżdżających do miasta. „Stadion dosłownie pełni rolę  znaków drogowych wzdłuż autostrad Durkan, przy wjeździe na pustynię w Katarze. To ostatnia rzecz, którą zobaczysz przed wyjazdem i pierwsza, którą spostrzeżesz po przyjeździe” – chwali swój projekt Luke Harrison, zastępca dyrektora studia Pattern Design.

Ahmed Bin Ali, zdj. Pattern Design

 

Jest to czwarty stadion w Katarze ukończony przed Mistrzostwami Świata, po stadionie Education City, również zaprojektowanym przez Pattern Design we współpracy z Fenwick-Iribarren Architects, stadionie Al Wakrah autorstwa zespołu z pracowni Zaha Hadid Architects oraz obiekcie Khalifa International.

Ahmed Bin Ali, zdj. Pattern Design

 

Jak mówią architekci odpowiedzialni za projekt, inspiracją dla zewnętrznych elementów budynku był unikalny krajobraz pobliskiej pustyni. „Pustynia jest ważnym elementem lokalnej kultury, mieszkańcy miasta uciekają na pustynne wydmy z miast, aby odpocząć w dni wolne od pracy. Naszym celem było uchwycenie istotności tego miejsca za pomocą przypominających wydmy zewnętrznych membran, które będą również niezwykle pomocne podczas zimowych miesięcy Pucharu Świata” – dodają architekci.

Ahmed Bin Ali, zdj. Pattern Design

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.