Pawilon Czech na Expo 2020 w Dubaju

Pawilon Czech na Expo 2020 w Dubaju

Pawilon Czeski, zdj. Formosa AA

Odpowiedzialni za projekt pawilonu architekci opisują go jako „mobilną wersję sytemu, który może zmienić życie na pustynnych obszarach, zamkniętą w pojemniku”.

Czeski pawilon na EXPO 2020 w Dubaju został zaprojektowany przez studio Formosa AA. Instalacja ma za zadanie zbudzić dyskusję na temat zrównoważonego rozwoju upraw w klimatach pustynnych. Czteromodułowy pawilon zbudowany na stalowym szkielecie i pokryty sztucznym tworzywem wzmocnionym szklanym włóknem, porusza popularną w ostatnim czasie tematykę uprawę gruntów pustynnych. Czescy architekci i architekci krajobrazu prezentują w swojej pracy system uprawy roślin S.A.W.E.R.

Pawilon Czeski, zdj. Formosa AA

„[…] S.A.W.E.R. – ten system jest sercem i rdzeniem technologicznym naszego pawilonu. Pojęciem manifestującym się w nim na wielu poziomach jest transformacja. Zmiana powietrza w wodę, suchej pustyni w kwitnący ogród, a także zmiana sposobu, w jaki świat postrzega Czechy” – mówi zespół Formosa AA.

Pawilon Czeski, zdj. Formosa AA

Przy wejściu do budynku znajduje się przypominająca oazę instalacja łącząca naturę i technologię, światło i wodę. Strefa ta obraca się wokół źródła, które jest zasilane wodą wytwarzaną przez system S.A.W.E.R. Rampa wokół instalacji tworzy obszary wystawowe i galerie. Jednym z najważniejszych punktów projektu jest system oświetlenia Lasvit. Zwisające z sufitu instalacje świetlne dodają nowoczesnej całości bajkowego, magicznego charakteru.

 „Siłą napędową pawilonu jest woda, która przenika i jednoczy wszystkie jego części, począwszy od ogrodu, który jest nawadniany, aż do źródła, które jest przez nią zasilane, aż do organicznej formy chmury, która jest z niej stworzona” – dodają architekci.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.