Plac Azatlyk. Nowa twarz poradzieckiego placu

Plac Azatlyk. Nowa twarz poradzieckiego placu

Plac Azatlyk, zdj. Dmitry Chebanenko

Studio DROM we współpracy ze studiem Strelka KB, zakończyły projekt renowacji placu Azatlyk w mieście Nabierieżnyje Czełny w Rosji. Stary, pamiętający czasy Związku Radzieckiego plac został przekształcony w tętniącą życiem, kolorową i wielofunkcyjną przestrzeń publiczną.

Przestrzeń placu Azatlyk od wielu lat popadała w ruinę, stając się reliktem sowieckiej przeszłości. Pomimo prób interwencji konserwatorskiej, wciąż pozostawała niewykorzystanym, odłączonym od życia miasta terenem.

Plac Azatlyk, zdj. Dmitry Chebanenko

Główna oś placu, obsadzona gęstym rzędem drzew, została nieco przesunięta, aby połączyć pobliskie dzielnice z nową, cieszącą oko promenadą oraz mniejszymi placami, zakątkami i pawilonami: placem zabaw, kawiarnią, strefą gastronomiczną oraz przyciągającą spojrzenia spiralną platformą widokową w intensywnym pomarańczowym kolorze.

Plac Azatlyk, zdj. Dmitry Chebanenko

Plac został podzielony na trzy strefy, z których każda ma swój niepowtarzalny charakter i przeznaczenie. Wschodnia część placu, w której dominuje industrialny beton, zostanie wykorzystana na cotygodniowe targi. Tuż obok znajduje się przestrzeń zielona, obsadzona różnorodną roślinnością, pozwalająca na relaksujące spacery w spokojnym otoczeniu. W centrum znajduje się zaś Plac Kultury. Umieszczono na nim fontannę i płytki, okrągły basen, który pozwoli mieszkańcom miasta ochłodzić się w upalne, letnie dni, a w zimie posłuży jako lodowisko. W planie parku znajduje się również amfiteatr, który umożliwi organizację wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu i – jak mają nadzieje odpowiedzialni za projekt architekci – ożywi życie artystyczne miasta.

źródło: worldarchitecture.com

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.