Please Be Seated. Hipnotyzująca instalacja na tegorocznym London Design Festival
Please Be Seated. Hipnotyzująca instalacja na tegorocznym London Design Festival
Ławka? Kwiat? Morska fala? Powstała w ramach London Design Festival 2019 instalacja Paula Cocksedge’a inspiruje, zadziwia i zachwyca.
Nieważkość
W tym miesiącu London Design Festiwal powraca do stolicy Wielkiej Brytanii po raz siedemnasty, otwierając ambitnym projektantom wrota do świata sztuki i architektury, prezentując nowe tendencje i umacniając pozycję Londynu jako stolicy światowego designu.
Pośród wielu świetnych projektów, na tegorocznym londyńskim festiwalu możemy obejrzeć instalację Please Be Seated autorstwa Paula Cocksedge’a. Dzieło mieści się na Finsbury Avenue Square w londyńskim Broadgate.
Please Be Seated to trzy wielkoformatowe, faliste elipsy, ułożone od najmniejszej do największej, jedna w drugiej. Wznosząca i opadająca drewniana konstrukcja przypomina targane wiatrem wstążki, sprawiając wrażenie lekkości, niemal nieważkości, pomimo faktycznego ciężaru materiału.
Dzieło Cocksedge’a nie pełni wyłącznie funkcji estetycznej, może bowiem służyć jako ławka, ochrona przed słońcem, plac do zabawy w chowanego, a nawet ślizgawka. Portale, które tworzą się dzięki falistym kształtom, umożliwiają pieszym swobodne przejście przez środek realizacji bez konieczności obchodzenia jej dookoła. Dzięki temu zabiegowi, instalacja nie „zabiera” przestrzeni mieszkańcom i sprawdza się nawet w przeludnionym, ciasnym mieście, jakim jest Londyn.
Pracownia architektoniczna CHYBIK + KRISTOF została ogłoszona zwycięzcą konkursu na nowy obiekt kulturalny, który ma uświetnić przestrzeń publiczną w Ústí nad Orlicí w Czechach. Dawna fabryka włókiennicza zostanie przekształcona w wielofunkcyjne centrum kultury. Zrewitalizowany budynek uzupełni istniejącą infrastrukturę kulturalną zlokalizowaną w pobliżu centrum miasta.
Duńskie studio architektoniczne BIG zaprojektowało swój pierwszy budynek w systemie metaverse, który rodzi w odbiorcach tyle samo ciekawości, co nieufności. Pierwszy tego rodzaju projekt BIG to Viceverse – wirtualne biuro firmy medialnej Vice Media Group.
Wszyscy zgodzimy się co do tego, że elewacjach polskich domów rzadko widuje się oryginalne barwy, a inwestorzy wciąż obawiają się postawienia na mocny akcent, wybierając raczej stonowane, jasne kolory. Są jednak projekty, które idą pod prąd – jednym z nich są czarne domy autorstwa pracowni 1504 Architekci. Propozycja polskiego studia łączy niepopularny motyw czarnego domu z rodzimą tradycją architektoniczną.
Studio OUALALOU + CHOI zaprezentowało projekt pawilonu Maroka na Expo 2020 w Dubaju. Pomysł architektów został zainspirowany tradycyjnymi, właściwymi dla Maroka technikami konstrukcji i projektowania.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.