Zaprojektuj centrum WWF
WWF i YAC zapraszają do udziału w konkursie na centrum dla zwiedzających oraz punkty obserwacyjne w Ortebello. W skład jury wejdą najlepsi architekci z całego świata.
Ten projekt biura architektonicznego Vostok łączy dwie niezwykle popularne w Polsce formy domów jednorodzinnych – święcącą triumfy od lat 70. polską kostkę i modną obecnie współczesną stodołę. Plan przebudowy oryginalnego domu zakłada stworzenie na jego bazie nowoczesnego budynku, ujmującego prostotą i skromnością.
Istniejący dom to typowa, stara polska kostka w malowniczym miasteczku niedaleko Krakowa. Zaproponowaliśmy radykalną przebudowę tworząc wymarzoną przez inwestorów nowoczesną stodołę” – opisują projekt architekci z Vostok. Architekci postawili na naturalne materiały – elewacje pokrywają deski z jasnego drewna, nadając całości przytulności, ale i nowoczesności.
„Naturalne materiały, drewno, klimatyczna altana w ogrodzie. Zieleń i bardzo funkcjonalny, przejrzysty układ przestrzenny domu” – to właśnie były główne założenia projektu przebudowy domu pod Krakowem. Wspomniana ogrodowa altanka swoim kształtem naśladuje formę domu, tworząc wygodną przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. Dom będzie okalać starannie zaprojektowana zieleń, dopełniająca harmonii budynku. Architekci dołożyli wszelkich starań, by polska kostka w Dobczycach stała się spokojnym, pełnym uroku siedliskiem.
Tworząc, biuro sięgnęło po nowe technologie. „Całość mierzona była za pomocą geodezyjnego skanu 3D oraz dokładnie wymodelowana. […] W tego typu projektach technologia BIM i praca na modelu 3D sprawdzają się idealnie. W momencie, kiedy pracujemy z istniejącym już budynkiem, łatwiej uniknąć błędów projektowych” – piszą architekci o swoim projekcie.
WWF i YAC zapraszają do udziału w konkursie na centrum dla zwiedzających oraz punkty obserwacyjne w Ortebello. W skład jury wejdą najlepsi architekci z całego świata.
Trend miniaturowych domów zrobił furorę na całym świecie. Okazuje się, że wcale nie potrzeba wielopokojowego mieszkania czy domu, aby żyć wygodnie i stylowo. Organizatorzy konkursu Tiny House, organizacja Volume Zero, zaprasza architektów i projektantów do zaprojektowania małego domu, który odpowie na potrzeby współczesnego człowieka.
Pracownia Kengo Kuma & Associates, we współpracy z firmami Mad Arkitekter i Buro Happold Engineering, wygrali konkurs na projekt nowej Biblioteki Ibsena w Skien w Norwegii. Propozycja zespołu architektów będzie hołdem dla światowej sławy dramaturga. Twórcy projektu mają nadzieję stworzyć otwarte i angażujące centrum kulturalne w miejscu narodzin tego wyjątkowego pisarza.
Architekt to zawód, który umożliwia podjęcie pracy na terenie całej Europy. Jak warto podkreślić – często bardzo dobrze płatnej pracy. Tymczasem w kraju jest to zawód uważany za prestiżowy, ale często nie idą za tym wysokie zarobki czy status społeczny. Decyduje o tym m.in. przesycenie rynku, na którym jest bardzo wielu dobrych specjalistów oraz jeszcze więcej kandydatów do tego miana. Czy warto wyjechać za granicę, będąc architektem i na jakie zarobki można liczyć?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.