Port Aqaba. Nowe spojrzenie na transport morski

Port Aqaba. Nowe spojrzenie na transport morski

Aqaba Port, zdj. BIG

Bjarke Ingels Group we współpracy z APM Terminals i Maersk przedstawiają projekt terminalu portowego w Akabie w Jordanii, którego budowa ma zakończyć się najpóźniej w roku 2040. Uważany za jeden z najbardziej strategicznych punktów handlowych, port o powierzchni 3 kilometrów kwadratowych połączy funkcjonalność, wspieranie handlu oraz dbałość o środowisko.

Główny plan dla portu Aqaba jest zgodny z globalnym celem zera netto na rok 2030, do którego BIG aktywnie przyczynił się poprzez projekty takie jak CapitaSpring Tower w Singapurze z Carlo Ratti Associati i niedawno ogłoszoną społecznością druku 3D w Teksasie, współprojektowaną z IKONA.

Nowe podejście APM będzie polegać na dekarbonizacji infrastruktury za pomocą instalacji fotowoltaicznych i wiat, które pozwolą na bezemisyjne funkcjnowanie portów i poleganie na w pełni zelektryfikowanych dźwigach, pojazdach i stacjach ładowania. Równolegle projekt BIG zapewni korzystne rozwiązania ekonomiczne oraz logistyczne, dzięki czemu możliwa będzie szybsza i sprawniejsza dystrybucja towarów.

Aqaba Port, zdj. BIG

 

Dzięki umieszczeniu placówki celnej bliżej portu wszystkie działania portu będą zoptymalizowane. Społeczności lokalne będą mogły korzystać z takich udogodnień jak centra szkoleniowe, tereny rekreacyjne czy parki, które będą okalać nowe struktury portowe.

Aqaba Port, zdj. BIG

 

„Terminal Aqaba jest przykładem tego, jak czystsza, cichsza i bezpieczniejsza infrastruktura może tworzyć nowe formy zrównoważonych środowisk miejskich. Jako urbanistka i architektka krajobrazu mogę powiedzieć, że ta współpraca była wyjątkową okazją do zbadania potencjału ukrytego za terenami przemysłowymi i ponownego przemyślenia infrastruktury jako katalizatora zrównoważonej transformacji miejskiej” – mówi Giulia Frittoli z Bjarke Ingels Group.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.