Przyznano Medal Fundacji Thomasa Jeffersona

Przyznano Medal Fundacji Thomasa Jeffersona

Francis Kere, zdj. Architectural Digest

Medal Fundacji Thomasa Jeffersona w kategorii architektury został przyznany architektowi i urbaniście Francisowi Kéré. Odznaczenie przyznali Fundacja Thomasa Jeffersona w Monticello i Uniwersytet w Wirginii. Jury uzasadniło swój wybór, wskazując na takie cechy projektów architekta jak trwałość materiału i wspólnota, która łączy twórców.

Medal Thomasa Jeffersona jest rokrocznie przyznawany wybitnym specjalistom w kategoriach architektury, prawa, polityki oraz innowacji. W tym roku, z powodu panujących obostrzeń, gala wręczenia nagród odbędzie się online. Wydarzeniu towarzyszyć będzie internetowy wykład prowadzony przez laureata Medalu, Francisa Kéré.

„Cieszę się, że Medal Fundacji Thomasa Jeffersona w tym bezprecedensowym roku zostanie przyznany właśnie Francisowi Kéré, honorując jego osiągnięcia na polu architektury; nie mogę się doczekać przyznania kolejnych medali: w dziedzinie prawa, polityki i innowacji. Pomimo okoliczności, które wykluczają tradycyjne obchody wręczenia nagród, nasz podziw wobec nowatorskich prac Kéré i nieocenionego wkładu nie tylko w dziedzinie architektury, ale i w całe społeczeństwo, wcale nie maleje” - mówi Jim Ryan z UVA.

„Jestem głęboko zaszczycony, że w 2021 roku otrzymałem Medal Fundacji Thomasa Jeffersona w dziedzinie architektury; nagrodę, która uznaje wartość zrównoważonej i pomysłowej architektury, tworzonej dla społeczeństwa. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że jest miejsce na architekturę afro-futurystyczną, rozpoznawalną i docenianą, istniejącą na swoich własnych warunkach. Dążę do architektury, która naprawia świat i jestem dumny, że znalazłem się na liście laureatów, wśród architektów z czasów obecnych i przeszłych, których bardzo podziwiam” – powiedział Francis Kéré w reakcji na ogłoszenie wyniku plebiscytu.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.