Studia architektoniczne Anagram Architecture & Urbanism i Gruppa Design zdobyły pierwszą nagrodę w konkursie na przebudowę ratusza w Przerowie w Czechach. Propozycja o nazwie The Connector, wykorzystuje elementy oryginalnej budowli, jednocześnie wprowadzając do niej pierwiastek nowoczesności. Odpowiedzialni za projekt architekci mają nadzieję, że przebudowa ratusza rozpocznie nową erę w życiu miasta, inspirując jego mieszkańców do podejmowania różnego rodzaju wspólnych aktywności.
Ratusz w czeskim Przerowie powstał w roku 1969, kiedy Czechy – podobnie jak inne państwa Europy Wschodniej – znajdowały się pod silnym wpływem Związku Radzieckiego. Architekci z Anagram Architecture & Urbanism i Gruppa Design aby „odczarować” budynek i nadać mu współczesnego charakteru, zdecydowali się na wykorzystanie oryginalnej konstrukcji i połączenie jej z nowoczesnymi, modnymi i funkcjonalnymi elementami. Sześciokondygnacyjny budynek zyska obszerne przeszklenia, które wpuszczą do środka światło słoneczne.
Głównym założeniem projektu było stworzenie miejsca, które daje możliwość niezakłóconego kontaktu między mieszkańcami miasta a jego władzami. Chęć prowadzenia konstruktywnego dialogu i odpowiadania na potrzeby mieszkańców symbolizują duże schody, które łączą najważniejsze części budynku, zapewniając łatwą komunikację pomiędzy poszczególnymi działami.
Zespołowi czeskich architektów udało się zmienić ponury i szary pomnik dawnych czasów w funkcjonalny i wygodny budynek, który wspomoże przepływ informacji między mieszkańcami a urzędnikami i pozwoli stworzyć nową, lepszą jakość życia w Przerowie.
Biuro architektoniczne Herzog & de Meuron opublikowało plany przebudowy stacji Liverpool Street w Londynie. Projekt obejmuje szeroko zakrojone modernizacje, mające na celu przekształcenie stacji z epoki wiktoriańskiej w dostępny dla wszystkich użytkowników, nowoczesny węzeł komunikacyjny.
Nowe budynki Galerii Sztuki Nowej Południowej Walii, zaprojektowane przez studio SANAA, zostaną otwarte dla publiczności jeszcze w tym roku. Rozbudowa, przy której projekcie współpracowało studio Architectus, składa się z szeregu pawilonów o różnych rozmiarach i formach galerii, które umożliwią instytucji na rozszerzenie programu kulturalnego.
Konkurs na najlepszy projekt przebudowy dawnego terenu fabryki wygrało studio Sheppard Robson.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.