Tropical House
Platforma UNI zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie Tropical House, którego przedmiotem jest projekt rewitalizacji niezwykłego obiektu związanego z muzyką, położonego na Karaibach.
Chiński artysta, architekt i aktywista Ai Weiwei odsłonił oryginalną instalację, przypominającą klatkę rzeźbę, która stanęła przed Muzeum Narodowym w Sztokholmie. Na 12-metrowej konstrukcji ze stali nierdzewnej znajdują się sylwetki dwóch obejmujących się osób przekraczających stalowe pręty klatki.
Instalacja ukazuje historie uchodźców w artystycznej syntezie, ma również nieść przesłanie wolności i równości dla wszystkich. Rzeźba została zainstalowana obok Nationalmuseum National Gallery, muzeum położonym na półwyspie Blasienholmen w archipelagu sztokholmskim. Pozostanie tam ona przez rok, po czym zostanie przeniesiona w inne – jeszcze nieznane publice – miejsce.
Nie jest to pierwsze miejsce, w którym pokazywana była pełna znaczeń rzeźba. Publiczność miała okazję oglądać ją w 2017 roku pod łukiem Washington Square Monument w Nowym Jorku. Była wówczas częścią wystawy Good Fences Make Good Neighbors. Jak mówi artysta, od tamtego czasu zdążyła nabrać nowego znaczenia – wówczas odnosiła się jedynie do globalnego kryzysu uchodźczego w krajach Bliskiego Wschodu oraz towarzyszącemu mu rasizmu. Dziś, gdy liczba konfliktów zbrojnych na świecie zwiększyła się, a wraz z nią pogłębił się kryzys gospodarczy w wielu regionach, problem uchodźctwa nasilił się i nabrał szerszego znaczenia.
„Nasz świat jest bardziej niepewny i niestabilny niż kiedykolwiek w ciągu ostatniego półwiecza. Na takim tle praca ta jest ostrzeżeniem i zachętą do pamiętania o przeszłości” – mówi Ai Weiwei.
Platforma UNI zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie Tropical House, którego przedmiotem jest projekt rewitalizacji niezwykłego obiektu związanego z muzyką, położonego na Karaibach.
WWF i YAC zapraszają do udziału w konkursie na centrum dla zwiedzających oraz punkty obserwacyjne w Ortebello. W skład jury wejdą najlepsi architekci z całego świata.
Połączyć architekturę oraz tradycje Arabii Saudyjskiej z nowoczesnością, by zaspokoić potrzeby estetyczne każdego pokolenia – oto zadanie, które postawili przed sobą architekci ze studia Eiraji.
Dobre wiadomości z Chin! W związku ze spadającą liczbą przypadków osób zakażonych koronawirusem chiński rząd parę dni temu podjął decyzję o zamknięciu tymczasowych placówek medycznych w Wuhan. Szpitale powstawały w zawrotnym tempie, po raz kolejny ukazując zaradność i precyzję Chińczyków. Dzięki niesamowitej determinacji i organizacji służb, Chinom udało się wygasić epidemię w nieco ponad dwa miesiące. Dziś po raz pierwszy nie zanotowano żadnego nowego zachorowania.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.