Rosyjska Agora. Projekt kampusu autorstwa Mecanoo

Rosyjska Agora. Projekt kampusu autorstwa Mecanoo

Agora-Senezh, zdj, Mecanoo

Przedstawiamy projekt kampusu inspirowany architekturą i filozofią starożytnej Grecji. Doskonale wtopiony w bogate środowisko naturalne ośrodek naukowy pozwoli studentom i wykładowcom na nawiązanie bliższych kontaktów i prowadzenie tak potrzebnych dla rozwoju intelektualnego dyskusji.

Studio Mecanoo wygrało międzynarodowy konkurs architektoniczny na rozwój kampusu uniwersyteckiego Senezh Management LAB w Solnechnogorsk w Rosji. Zwycięski plan charakteryzują cztery wyraźne obszary funkcjonalne: strefa nauki, strefa parku, nabrzeże i park archeologiczny. Główny budynek został zaprojektowany jako pięcioramienna konstrukcja, która stopniowo przenika do istniejącego krajobrazu.

Agora-Senezh, zdj, Mecanoo

Ten zabieg doskonale obrazuje podejście studia Mecanoo do osadzenia architektury w środowisku: to otoczenie ma kształtować bryłę i nadawać jej charakter. Istniejące cechy krajobrazu naturalnego i zaprojektowane przez Mecanoo budynki łączą się, tworząc bogate środowisko; spójne, lecz różnorodne pod względem funkcji.

Agora-Senezh, zdj, Mecanoo

„Ta koncepcja ma na celu promowanie kontaktów międzyludzkich w kontrze do rosnącego trendu interakcji wirtualnej i cyfrowej, lansowanego przez media społecznościowe” – mówią architekci. Sale wykładowe, nowoczesna biblioteka i ogród będą znajdować się pod jednym drewnianym dachem. Złożony kształt dachu pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni, jednocześnie gromadząc przyszłych specjalistów, nauczycieli i gości kampusu w jednym budynku, co – jak uważają architekci – wpłynie pozytywnie na relacje między nimi.

Agora-Senezh, zdj, Mecanoo

Budynek kampusu będzie nosił nazwę Agora-Senezh. Agora, która w starożytnej Grecji była miejscem spotkań i dyskusji ówczesnych intelektualistów, ma natchnąć studentów i nauczycieli do prowadzenia ożywionych dysput, sporów i rozwoju poprzez kontakt z innymi. Budynek, podobnie jak jej starożytny pierwowzór, ma stać się pozbawionym hierarchii centrum wymiany myśli, w którym każdy głos ma taką samą siłę, a wszelkie spory toczone są w imię nauki i postępu.

 

źródło: worldarchitecture.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.