Selldorf Architects dla nowojorskiej galerii sztuki

Selldorf Architects dla nowojorskiej galerii sztuki

Muzeum Hauser & Wirth, zdj. Selldorf Architects

Nowojorska firma Selldorf Architects została zatrudniona do zaprojektowania gmachu galerii sztuki Hauser & Wirth w Chelsea, dawnej dzielnicy przemysłowej, której znakiem rozpoznawczym są dziewiętnastowieczne budynki z czerwonej cegły. Nowy projekt czerpie z historii i kultury Chelsea, nawiązując jednocześnie do najnowszych tendencji i trendów.

Nowy budynek Hauser & Wirth powstał w wyniku ścisłego dialogu, jaki prowadziliśmy z galerią przez wiele lat, oraz analizy wniosków, które wyciągnęliśmy przy realizacji wielu różnych projektów. Odwiedzający będą napotykać dzieła sztuki, przechodząc przez kolejne przestrzenie obiektu.  Instalacje nie będą statyczne, lecz będą wchodzić w dynamiczne relacje z architekturą, zgodnie z założeniami i wartościami Hauser & Wirth” – mówi Annabelle Selldorf. „Wspólnie stworzyliśmy coś, co prawdziwie otoczy ludzi sztuką” – dodaje.

 

Fasada prostego budynku została stworzona z betonowych bloków, jednocześnie nawiązując do architektonicznej historii West Chelsea Arts District i zachowując nowoczesny, minimalistyczny charakter. Ciekawym dodatkiem są cynkowe panele w jasnym kolorze, otaczające wejście do budynku. Architekci podkreślają, że użyty przez nich beton składa się ze szkła i kruszywa pochodzących z recyklingu i jest pozyskiwany w sposób zrównoważony. Na uwagę zasługują wysokie na niemal 5 metrów drzwi główne, a także rytmicznie rozłożone okna i przeszklenia, które sprawiają, że budynek wydaje się lżejszy i harmonijny.

Muzeum Hauser & Wirth, zdj. Selldorf Architects

„Taka architektura jest ponadczasowa. A co najważniejsze, wykazuje niezwykłą zręczność w posługiwaniu się światłem i przestrzenią tak, by sztuka była zawsze w centrum uwagi widza” – mówi Marc Payot z Hauser & Wirth.

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.