Shutter house projektu KWK Promes

Shutter house projektu KWK Promes

Rober Konieczny z KWK Promes, zdj. propertydesign.pl

KWK Promes słynie z niebanalnych rozwiązań architektonicznych i odważnych decyzji artystycznych. Studio Roberta Koniecznego wyrobiło sobie opinię najbardziej awangardowego biura w polskim środowisku architektonicznym i bardzo stara się, by ją podtrzymać. W jednym z najnowszych projektów, zatytułowanym Shutter House, Konieczny nawiązuje do konceptu ruchomego domu, rozwijanego również przy okazji głośnego projektu Domu kwadrantowego.

Projekt Shutter house stawiał przed architektami KWK Promes wysoką poprzeczkę. Inwestorami bowiem było małżeństwo architektów, obdarzone dużą świadomością artystyczną i wyrobionym smakiem. Jak wspominają architekci, mieli świadomość, że klienci oczekują od nich zaskakujących, a zarazem praktycznych rozwiązań.

shutter1
Shutter house, zdj. KWK Promes

„Leśna działka, na której miał powstać dom, ma dojazd ze strony zachodniej, sąsiadującej z dość uczęszczaną drogą. Do tego miejscowy plan zagospodarowania wykluczał pełne ogrodzenia, by umożliwić migracje zwierząt. […] Postanowiliśmy w ogóle zrezygnować z ogrodzenia, jednak by zapewnić mieszkańcom poczucie intymności w domu i ogrodzie, pojawił się pomysł nietypowych okiennic w poziomie parteru. Gdy są otwarte, odcinają optycznie domowników od drogi” – piszą architekci na swojej stronie internetowej.

shutter2
Shutter house, zdj. KWK Promes

Architekci wskazują, że to rozwiązanie jest szczególnie przydatne podczas miesięcy letnich, gdy domownicy często przebywają w ogrodzie. Przez resztę roku okiennice będą prawdopodobnie zamknięte, dlatego architekci zaprojektowali je tak, by tworzyły monolityczną bryłę z resztą domu. Tym sposobem uzyskali czystą, niezmąconą żadnym niepotrzebnym szczegółem, minimalistyczną formę.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.