Zaprojektowany przez Snøhetta tunel dla statków, Stad Ship Tunnel, otrzymał zielone światło. W ogłoszeniu wydanym przez Norweską Administrację Wybrzeża podano, że urząd wraz z Ministerstwem Transportu i Komunikacji zgadzają się na rozpoczęcie prac budowlanych, które ruszą w przyszłym roku.
Budowa tunelu ma poprawić bezpieczeństwo i wygodę transportu morskiego wokół miasta Stad. Rozciągnięty wzdłuż norweskiego wybrzeża tunel Stad Ship połączy zatoki Kjødepollen i Moldefjorden. Konstrukcja mierzy 1,7 kilometra długości, 37 metrów wysokości i 36 metrów szerokości. Terje Andreassen, kierownik projektu, nazywa go „pierwszym na świecie pełnowymiarowym tunelem dla statków”. „Jest wiele do zrobienia, ale przeprowadziliśmy szeroko zakrojone badania i stworzyliśmy plany, które będą stanowić podstawę tych prac” – dodaje.
Za projekt morskiego tunelu odpowiada studio Snøhetta. Wizualnie koncept nawiązuje bezpośrednio do warunków klimatycznych wybrzeża i odzwierciedla cechy charakterystyczne otaczającego je krajobrazu. Kamienne ściany tunelu będą imitować typowe dla regionu formacje skalne.
Od samego początku projekt ten jest wspierany przez Norweską Administrację Wybrzeża, otrzymał także duże wsparcie z budżetu państwa. Według władz, zarezerwowano 75 mln koron norweskich na rozpoczęcie budowy. Całkowity koszt projektu ma wynieść około 2,8 mld koron norweskich. Budowa ma zakończyć się za cztery lata.
Co sprawia, że dom jest domem i czym różnią się domy w różnych krajach, kulturach i pokoleniach? Platforma Buildner zaprasza entuzjastów architektury i designu do konkursu House of the Future, którego przedmiotetm jest stworzenie wizji Domu Przyszłości.
Studio architektoniczne Anonimowi Architekci przedstawia projekt Domu w Owczarni – nowoczesnego budynku mieszkalnego, który urzeka zarówno prostotą, jak i przytulnością. Realizacja zadowoli wszystkich tych, którzy preferują harmonijny design, pozwalający na chwilę relaksu i wyciszenia.
Royal Institute of British Architects (RIBA) i Jencks Foundation zwycięzcę tegorocznej nagrody RIBA Charles Jencks Award. Laureatką została indyjska architektka - Anupama Kundoo. W swojej pracy Kundoo łączy badania teoretyczne, nowatorstwo w wyborze materiałów i metody zrównoważonego budownictwa.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.