Chińskie studio podlegające pod wydział architektury na jednym z tamtejszych uniwersytetów, Architectural Design & Research Institute of Zhejiang University, ukończyło budowę szklanego mostu o długości 526 metrów w malowniczym obszarze Huangchuan Three Gorges w południowych Chinach. Most rozciągnięty nad rzeką Lianjiang w prowincji Guangdong został oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższy most ze szkła na świecie.
Wiszący most o długości ponad 520 metrów łączy dwa krańce wąwozu, przez który przepływa rzeka Lianjiang. Architectural Design & Research Institute of Zhejiang University przyznaje, że obiekt został zaprojektowany jako atrakcja turystyczna. Podkreśla jednak, że architekci zadbali też o jego jakość i trwałość. Szklana kładka jest w stanie pomieścić 500 osób jednocześnie, nie stwarzając zagrożenia dla zwiedzających. Zawdzięcza to dobremu doborowi materiałów. Obiekt wykonany jest bowiem z trzech warstw hartowanego szkła laminowanego o grubości 4,5 centymetra.
Przezroczysta „podłoga” pozwala zwiedzającym podziwiać naturalne widoki rozciągające się dookoła „Przeszklenie nadaje pomostowi mostu kryształowy połysk, wysoką przezroczystość i współczynnik załamania światła” – mówią architekci ze studia Architectural Design & Research Institute of Zhejiang University. Przezroczystość wpływa również na skuteczne połączenie architektury i natury. „Poprzez wtapianie konstrukcji w naturalne otoczenie i wdrażanie innowacyjnych metod konstrukcyjnych, zespół projektowy osiągnął płynną integrację natury i sztuczności” – utrzymuje studio.
Studio architektoniczne Snøhetta zaprezentowało projekt nowego budynku i krajobrazu dla kampusu Vesterheim w Decorah w stanie Iowa. Kampus, w którym znajduje się również Narodowe Muzeum Norwesko-Amerykańskie i Szkoła Sztuki Ludowej, promuje różnorodność amerykańskiego społeczeństwa i relacje norwesko-amerykańskie.
Biuro architektoniczne RSHP zaprezentowało projekt Shenzhen - Hong Kong Innovation Integrated Service Centre, 45-piętrowej wieży w Futian Free Trade Zone w południowym Shenzhen. Budynek zapewnia przestrzeń dla handlu detalicznego i wydarzeń kulturalnych, umożliwi użytkownikom także spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
Architektura z założenia ma służyć i pomagać ludziom. Nikt nie zaprzeczy również temu, że przestrzenie, w których przebywamy, wpływają na nasz komfort, nasze zdrowie i nastawienie. Konkurs Emotions on Display ma na celu wybranie najlepszych projektów, których głównym założeniem jest stworzenie przestrzeni przyjaznej ludziom.
Architekt to zawód, który umożliwia podjęcie pracy na terenie całej Europy. Jak warto podkreślić – często bardzo dobrze płatnej pracy. Tymczasem w kraju jest to zawód uważany za prestiżowy, ale często nie idą za tym wysokie zarobki czy status społeczny. Decyduje o tym m.in. przesycenie rynku, na którym jest bardzo wielu dobrych specjalistów oraz jeszcze więcej kandydatów do tego miana. Czy warto wyjechać za granicę, będąc architektem i na jakie zarobki można liczyć?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.