Szklany most w Chinach

Szklany most w Chinach

Most nad rzeką Lianjiang, zdj. Architectural Design & Research Institute of Zhejiang University

Chińskie studio podlegające pod wydział architektury na jednym z tamtejszych uniwersytetów, Architectural Design & Research Institute of Zhejiang University, ukończyło budowę szklanego mostu o długości 526 metrów w malowniczym obszarze Huangchuan Three Gorges w południowych Chinach. Most rozciągnięty nad rzeką Lianjiang w prowincji Guangdong został oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższy most ze szkła na świecie.

Wiszący most  o długości ponad 520 metrów łączy dwa krańce wąwozu, przez który przepływa rzeka Lianjiang. Architectural Design & Research Institute of Zhejiang University przyznaje, że obiekt został zaprojektowany jako atrakcja turystyczna. Podkreśla jednak, że architekci zadbali też o jego jakość i trwałość. Szklana kładka jest w stanie pomieścić 500 osób jednocześnie, nie stwarzając zagrożenia dla zwiedzających. Zawdzięcza to dobremu doborowi materiałów. Obiekt wykonany jest bowiem z trzech warstw hartowanego szkła laminowanego o grubości 4,5 centymetra.

Most nad rzeką Lianjiang, zdj. Architectural Design & Research Institute of Zhejiang University

Przezroczysta „podłoga” pozwala zwiedzającym podziwiać naturalne widoki rozciągające się dookoła „Przeszklenie nadaje pomostowi mostu kryształowy połysk, wysoką przezroczystość i współczynnik załamania światła” – mówią architekci ze studia Architectural Design & Research Institute of Zhejiang University. Przezroczystość wpływa również na skuteczne połączenie architektury i natury. „Poprzez wtapianie konstrukcji w naturalne otoczenie i wdrażanie innowacyjnych metod konstrukcyjnych, zespół projektowy osiągnął płynną integrację natury i sztuczności” – utrzymuje studio.

Most nad rzeką Lianjiang, zdj. Architectural Design & Research Institute of Zhejiang University

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.