Tkanina na Łuku Triumfalnym. Pośmiertny projekt Christo i Jeanne Claude
Tkanina na Łuku Triumfalnym. Pośmiertny projekt Christo i Jeanne Claude
Instalacja l'Arc de Triomphe Wrapped autorstwa zmarłych niedawno artystów Christo i Jeanne-Claude już niedługo zostanie oficjalnie odsłonięta. Znany na całym świecie paryski Łuk Triumfalny został udekorowany srebrzącą się tkaniną i niemal 3000 metrów czerwonej liny.
Wykonanie instalacji l'Arc de Triomphe Wrapped było celem twórczym Christo i Jeanne-Claude – pary francuskich artystów, słynących z instalacji artystycznych polegających na drapowaniu tkanin na znanych obiektach architektonicznych. Nad projektem l'Arc de Triomphe Wrapped pracowało ponad 1000 osób, kierowanych przez zespół zmarłego w ubiegłym roku Christo, we współpracy z Centre des Monuments Nationaux, Centre Pompidou i władzami Paryża.
Według twórców, instalacja została w całości sfinansowana ze sprzedaży oryginalnych dzieł sztuki Christo i Jeanne-Claude, w tym kolaży i rzeźb. Jest to ukłon w stronę podejścia pary artystów do zagadnienia finansowania twórczości. Wychodzili oni z założenia, że samofinansowanie projektów jest jedyną drogą do zachowania pełnej niezależności przez artystę. „Nie oddam ani milimetra mojej wolności i nie zdradzę swojej sztuki” – powiedział Christo na dwa lata przed śmiercią.
Dla artystów istotne było również zapewnienie dostępu do sztuki wszystkim obywatelom. Dlatego właśnie swoje dzieła wystawiali nieodpłatnie. Podobnie będzie z l'Arc de Triomphe Wrapped. „18 września, kiedy zakończymy dodawanie wszystkich lin i ostatnich szczegółów, ogrodzenia wokół Łuku zostaną usunięte, aby umożliwić publiczności obejrzenie i dotknięcie dzieła sztuki za darmo. Uczynienie sztuki dostępną dla wszystkich było zawsze nadrzędnym celem Christo i Jeanne-Claude” – mówi Vladimir Yavachev, nadzorujący przebieg prac nad instalacją.
Kultura i tradycja są tym, co spaja społeczności, pozwala im na zachowanie tożsamości i odrębności. Konkurs Save Song ma na celu zebranie projektów centrum muzycznego, w którym kultywowana będzie tradycyjna wietnamska forma muzyczna Ca trù.
Studio MVRDV prezentuje swój najnowszy projekt, stworzony specjalnie dla państwowej firmy energetycznej Taipower. Oryginalna forma budynku odzwierciedla dążenia Tajwanu do produkcji energii przyjaznej środowisku i obywatelom.
Czujesz się komfortowo, pisząc po angielsku? Historia architektury to twój konik? Jeżeli tak, to konkurs Woman in Architecture, organizowany przez platformę UNI, jest dla ciebie.
Na Dolnym Śląsku powstał nietypowy dom, za którego projekt odpowiada zespół praktyki Rewizja Grupa Projektowa, w skład którego weszli Krzysztof Grześków i Alicja Sawicka. Co czyni budynek tak wyjątkowym?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.