Studio Toprojekt wygrało konkurs na najlepszy projekt nowej siedziby gdańskiej Izby Lekarskiej. Zwycięska wizja została wyłoniona spośród prac takich biur jak OVO Grąbczewscy, Kwadrat, Roark Studio i HMS Architektura. W skład nagrodzonego zespołu wchodzą: Karol Wawrzyniak, Pushkraj Tambdey, Adriana Łukowska, Marek Wawrzyniak, Agata Skiba, Marzia Maria Petricci oraz Katarzyna Ostrowicz.
Jak mówią organizatorzy konkursu, A2P2 architecture & planning, którym pieczę nad wyborem najlepszego projektu powierzyła Izba Lekarska w Gdańsku, organizacja konkursu i ocena nadesłanych propozycji nie były łatwymi zadaniami. Postawienie na taki sposób wyboru najlepszego projektu miało jednak swoje plusy. „Dzięki temu dzielnica ma szansę wzbogacić się o bardzo ciekawy budynek, a trójmiejskie środowisko lekarskie stać się mecenasem ambitnej, nowoczesnej architektury” – mówi Łukasz Pancewicz, jeden z organizatorów.
Nowa siedziba Izby Lekarskiej stanie w zabytkowej, eleganckiej dzielnicy Gdańska o wdzięczej nazwie Aniołki. Uczestnicy konkursu stanęli przed trudnym wyzwaniem dopasowania projektu do wymagającego otoczenia, przy jednoczesnej dbałości o jego estetyczną odrębność i funkcjonalność. „Ażurowy mur z cegły, który otacza ceglany pawilonik wydziela intymny żwirowo – skalny ogród umieszczony w większym ogrodzie – parku. W dni powszednie przestrzeń ta wykorzystywana ma być do ćwiczeń na wolnym powietrzu. Możliwe jest również zamknięcie ogrodu skalnego podczas organizacji spotkań plenerowych. Pozostała część działki może pozostać wtedy nadal ogólnodostępna” – opowiadają o swoim projekcie architekci ze studia Toprojekt.
Studio architektoniczne MVRDV zostało wybrane do kierowania projektem Hangzhou Oil Refinery Factory Park, który ma na celu przekształcenie dawnego obszaru przemysłowego w przyjazne turystom i rodzinom centrum kultury w zielonym otoczeniu.
Platforma konkursowa UNI zaprasza architektów i miłośników projektowania do udziału w konkursie NatureGarten, którego przedmiotem jest projekt naturalnego przedszkola, które wspiera rozwój dzieci dzięki kontaktowi z naturą.
Jak doskonale wiadomo, branża modowa jest jedną z gałęzi gospodarki, które wyjątkowo mocno uderzają w dobro środowiska. Masowa produkcja ubrań pochłania ogromne ilości surowców z nieodnawialnych źródeł, a ich prezentacja i dystrybucja produkuje tony toksycznych odpadów, przez często pada ofiarą krytyki środowisk proekologicznych. Konkurs WEAVE 2.0 ma na celu znalezienie optymalnych rozwiązań, które popchną modę w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Meksykańskie studio Ambrosi Etchegaray przedstawia Casa Volta – zachwycającą realizację położoną wśród dzikiej roślinności wybrzeża Oaxacan.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.