Torch Tower

Torch Tower

Torch Tower, zdj. Sou Fujimoto Architects

Firma Sou Fujimoto Architects zaprezentowała projekt  najwyższego drapacza chmur w Japonii - Torch Tower w Tokio. Przy projekcie firma współpracowała ściśle z Mitsubishi Estate Company CO., LTD. I Mitsubishi Jisho Sekkei, Inc. Budynek, zakładając umieszczenie przestrzeni publicznych na najwyższych kondygnacjach, może być interpretowany jako interesująca odpowiedź na nasilające się problemy przeludnienia dużych miejscowości i zagęszczenia tkanki miejskiej.

Wieża Torch Tower pomieści biura, obiekty handlowe, hotele, a także przestrzenie publiczne. Projekt zostanie zrealizowany na terenie inwestycji Marunouchi Reconstruction NEXT,  który rozciąga się na północ od stacji Tokyo. Jak mówią odpowiedzialni za niego projektanci, ma on „ożywić i rozjaśnić” oblicze Japonii, jednocześnie odbijając w sobie charakter i klimat miasta.

Torch Tower, zdj. Sou Fujimoto Architects

 

Hasło, które przyświecało architektom przy tworzeniu projektu to „budynek, który pozwala żyć szczęśliwie i zdrowo, łącząc miasto z przyszłością”. Efektowny i przyjemny dla oka projekt może pochwalić się również niestandardowymi rozwiązaniami formalnymi. Zespół Sou Fujimoto postanowił stworzyć w jego ramach niestandardową przestrzeń publiczną – zielony park na wysokości 300 metrów. Jak mówią architekci, zależało im na tym, by stworzyć wysokiej jakości przestrzeń dla lokalnej społeczności. Z zewnątrz plac rozbija jednorodność wieży, nadając jej unikalnego charakteru.

Torch Tower, zdj. Sou Fujimoto Architects

 

Choć twórcy projektu nie podkreślają tego w swoich opisach, decyzja o umieszczeniu placu na jednym z najwyższych pięter budynku, zamiast u jego podstawy, może być cenną lekcją dla współczesnych urbanistów, którzy coraz częściej zderzają się z problemem braku miejsca w miastach i przeludnieniem dużych miejscowości.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.