UNIT.City. Kontrowersyjna inwestycja w Kijowie

UNIT.City. Kontrowersyjna inwestycja w Kijowie

UNIT.City, zdj. APA Wojciechowski

Studio architektoniczne APA Wojciechowski z.o.o prezentuje projekt UNIT.City – nowej dzielnicy, która powstanie w stolicy Ukrainy, Kijowie. Jak mówią twórcy projektu, dzielnica ma stać się miejscem przeznaczonym dla start-upów i młodych przedsiębiorców.

Projekt praktyki APA Wojciechowski z.o.o jest kolejnym przykładem architektonicznego recyklingu, dzielnica UNIT.city powstanie bowiem na terenie dawnej fabryki motocykli. W skład dzielnicy wejdą powierzchnie biurowe, mieszkalne i rekreacyjne, a także uniwersytet, szkoła i laboratoria. Istotną częścią projektu są publiczne place - event plaza, cultural plaza, business plaza, innovation plaza oraz central park, które staną się miejscami spotkań i publicznych wydarzeń w dzielnicy.

UNIT.City, zdj. APA Wojciechowski

„Zadanie projektowe rozpoczęliśmy od wykonania koncepcji urbanistyki dla całego terenu dzielnicy poprzemysłowej. Teren objęty rewitalizacją obejmuje 24ha. Na przedmiotowym obszarze zlokalizowano budynki o różnych funkcjach. Znajdą się tu budynki biurowe z lokalami usługowymi, laboratoria, budynki mieszkalne, uniwersytet, szkoła. Celem projektu jest stworzenie zespołu budynków służących rozwojowi nowoczesnych technologii. Powstająca inwestycja będzie przyjazną przystanią dla start-upów oraz przestrzeni co-workingowych. W bezpośrednim sąsiedztwie budynków biurowych, staną kwartały mieszkalne z funkcjami uzupełniającymi. Nowa zabudowa będzie wkomponowana w otoczenie zabytkowej, poprzemysłowej dzielnicy Kijowa” – piszą o swoim projekcie architekci.

UNIT.City, zdj. APA Wojciechowski

Jak widać po wizualizacjach opublikowanych na stronie praktyki architektonicznej, projekt UNIT.city charakteryzuje się nowoczesną, luksusową estetyką, co podkreślają jego zwolennicy. Krytycy projektu wskazują natomiast na to, że nie jest on wystarczająco inkluzywny – jak przyznają sami twórcy, nie będzie to obszar otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta. Co więcej, wizja nie była konsultowana z lokalnymi mieszkańcami, a ceny mieszkań i powierzchni użytkowych w UNIT.City są znacznie wyższe niż w innych częściach miasta.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.