Parley. Między architekturą a polityką
Platforma UNI zaprasza młodych architektów i wielbicieli architektury do udziału w konkursie na esej. Prace mają rozważyć relacje pomiędzy architekturą a polityką.
Architektura poza Ziemią? Czemu nie. W ostatnim czasie Gateway Fundation ogłosiło rozpoczęcie projektu o nazwie Voyager Station – budowy pierwszego hotelu w kosmosie. Budową obiektu zajmie się firma Orbital Assembly Corporation. Projekt ma zostać ukończony już za sześć lat, w roku 2027.
Podróż w kosmos będzie po prostu kolejną opcją na spędzenie urlopu, tuż obok podróży do Disneylandu albo rejsu statkiem” – mówią twórcy projektu. Hotel będzie miał łączną powierzchnię 50 tys. metrów kwadratowych i pomieści 440 gości. Apartamenty znajdą się w 24 kapsułach umieszczonych na obracającym się pierścieniu. Oprócz pokoi znajdą się w nich restauracje, bary, siłownie, kwatery obsługi oraz laboratoria i inne przestrzenie do badań naukowych.
„Koszty takiej wyprawy są nadal dosyć wysokie, większość ludzi zakłada więc, że turystyka kosmiczna będzie dostępna tylko i wyłącznie dla niezwykle bogatych. W istocie, myślę, że będzie tak jedynie przez kolejne kilka lat – głównym celem Fundacji Gateway jest zaoferowanie podróży kosmicznych wszystkim” – dodają architekci.
Jak zapowiada Gateway Foundation, goście hotelu mogą spodziewać się podobnych wrażeń, jakie zapewniają luksusowe hotele na Ziemi. Wewnątrz Voyager Station – wbrew temu, co moglibyśmy wyobrażać sobie, słysząc o kosmicznych mieszkaniach - będzie działać siła grawitacji. Twórcy podkreślają, że dzięki wyjątkowemu projektowi i ze wszech miar oryginalnej lokalizacji, hotel będzie mógł rywalizować z najlepszymi kurortami na Ziemi.
Platforma UNI zaprasza młodych architektów i wielbicieli architektury do udziału w konkursie na esej. Prace mają rozważyć relacje pomiędzy architekturą a polityką.
Architekci z czeskiego studia architektonicznego CHYBIK + KRISTOF we współpracy z firmą DÍLNA przedstawiają projekt przebudowy Placu Mendla w Brnie. Projekt, który stanowi część odgórnego planu rewitalizacji miasta, składa hołd bogatej przeszłości kulturalnej miasta. W dopracowaną wizję swój wkład miał również projektant krajobrazu Zdenek Sendler i firma PK Ossendorf.
Nowojorskie biuro Studio Libeskind prezentuje nowy projekt Muzeum Żydowskiego Tikva, które stanie w mieście Belém w Lizbonie. Muzeum o powierzchni 3869 metrów kwadratowych roztoczy przez zwiedzającymi widok na lokalne zabytki i rzekę Tag.
Fińska pracownia Toni Yli-Suvanto Architects stworzyła drewniany pawilon, który spełni zarówno funkcję sauny, jak i miejsca do odpoczynku i spotkań z innymi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.