W domu u architektki Kuanchanok Pakavaleetorn

W domu u architektki Kuanchanok Pakavaleetorn

Dom w Bangkoku, zdj. Wison Tungthunya/Kittipong Bumrungchaokasem

Tajska architektka Kuanchanok Pakavaleetorn opublikowała zdjęcia domu własnego projektu. Powstały w Bangkoku projekt zapewnia mieszkańcom pełną prywatność oraz naturalną wentylację w samym sercu ruchliwego i tłocznego miasta.

Funkcje czterokondygnacyjnego budynku zostały rozmieszczone wokół dużego atrium, dzięki czemu okna są skierowane do wewnątrz, a nie na zewnątrz. Chroni to mieszkańców od ulicznego kurzu, hałasu i gorąca. W fasadzie wycięto strategicznie rozmieszczone otwory, które służą jako naturalna wentylacja. Dzięki nim nie będzie konieczności montowania sztucznej, pochłaniającej wiele energii klimatyzacji w pomieszczeniach. „Dom znajduje się w samym centrum Bangkoku; poziom hałasu jest bardzo wysoki, a natężenie ruchu ludzi i samochodów jest zagraża bezpieczeństwu. Zaprojektowałam ten dom tak, aby przypominał fortecę ” – wyjaśniła Pakavaleetorn.

Dom w Bangkoku, zdj. Wison Tungthunya/Kittipong Bumrungchaokasem

 

Głównym budulcem domu jest beton. Fasada jest połączeniem prostych i zakrzywionych linii, co dodaje budynkowi wielowymiarowości i oryginalności. Wzrok przyciągają również wspomniane wcześniej otwory wentylacyjne. „Duże otwory są precyzyjnie rozmieszczone, aby zmaksymalizować przepływ wiatru, tworzą również swoistą ramę dla budynku” – opowiada architektka.

Dom w Bangkoku, zdj. Wison Tungthunya/Kittipong Bumrungchaokasem

 

W sercu 460-metrowego budynku znajduje się atrium. Na większości kondygnacji znajdują się po dwa główne pomieszczenia. Na parterze umieszczono gabinet i siłownię, natomiast na piętrze - salon i kuchnię. Na drugim i trzecim piętrze znajdują się trzy sypialnie oraz zaciszny taras na dachu.

Dom w Bangkoku, zdj. Wison Tungthunya/Kittipong Bumrungchaokasem

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.