Duńskie studio architektury Dorte Mandrup wraz ze studiami Bisgaard Landscape i Rambøll wygrały międzynarodowy konkurs na projekt nowego wieżowca na brzegu rzeki Göteborga w Szwecji. Budynek o powierzchni 37 500 metrów kwadratowych będzie mieścił biura, apartamenty i różnorodne instytucje kulturalne.
Wizja Dorte Mandrup, Bisgaard Landscape i Rambøll została wybrana spośród czterech projektów innych zespołów architektonicznych: Helen & Hard/BSK & Funkia & ELU, Henning Larsen & Kanozi & Mandaworks & Sweco oraz Sunnerö & Urbio & Cowi.
„Jestem dumny, że udało nam się wprowadzić rzeźbiarską jakość do budynku wielkoformatowego i stworzyć trwałą, ponadczasową konstrukcję, która pozwala na elastyczność Wysokie ambicje […] pozwoliły nam na złamanie konwencji i stworzenie budynku przyszłościowego, który jednocześnie będzie miał wysoką wartość architektoniczną” – mówi założyciel i dyrektor kreatywny Dorte Mandrup.
Propozycja zespołu, nazwana Kromet, bazuje na motywie motywie ekologicznym – dużą rolę gra w niej neutralność klimatyczna, przyjazne środowisku drewno i materiały z recyklingu, które tworzą kluczowe elementy projektu.
Zwycięski zespół konsekwentnie pracuje nad doskonaleniem technik zrównoważonego projektowania i budownictwa, dlatego też zadbał o to, by materiały użyte przy stworzeniu budynku były zużyte do końca. Nie wahają się również korzystać z betonu i szkła, które pozyskiwane są z rozbiórek innych budynków.
Odkąd człowiek zaczął odkrywać tajemnice świata i szukać rozwiązań codziennych trudności, trwa era rozwoju, zmieniająca panujący od wieków scenariusz relacji środowiska naturalnego i człowieka. Przez to, że jako społeczeństwo odseparowaliśmy się od natury, działa na niekorzyść obu stron – nieświadomi tego, jak ważne jest dbanie o planetę, niszczymy ją, i sami tracimy wiele pozytywów płynących z kontaktu z florą oraz fauną.
Platforma Uni zaprasza studentów i miłośników architektury do udziału w konkursie Slum City. Jego uczestnicy będą musieli przedstawić projekt slumsów przyszłości, uwzględniający zmiany technologiczne i społeczne, które zajdą na Ziemi w kolejnych 60 latach.
Fundacja Integracja i PFR Nieruchomości zapraszają do udziału w konkursie inteGRA, którego przedmiotem jest projekt nowoczesnego, przystosowanego do potrzeb użytkowników i angażującego placu zabaw.
Japońskie studio Toshiko Mori Architect stworzyło wyjątkowy projekt w Senegalu – jest to zbudowany na planie koła gmach Fass School w niewielkiej wiosce Fass, położonej na wschodzie kraju. Inwestycja powstała we współpracy z Josef and Anni Albers Foundation oraz innymi organizacjami non-profit. Placówka pomieści ok. 300 uczniów, którzy będą mogli odbierać edukację w komfortowych i bezpiecznych warunkach.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.