X. Instalacja artystyczna Ulf Mejergren Architects

X. Instalacja artystyczna Ulf Mejergren Architects

X, zdj. UMA

Biuro Ulf Mejergren Architects opublikowało wizualizacje projektu pawilonu o nazwie X. Propozycja szwedzkiego studia – rzeźba wykonana z kamieni – stanie przed nowym budynkiem uniwersyteckim w Örebro w Szwecji.

Projekt powstał w ramach rozbudowy kampusu Uniwersytetu w szwedzkim mieście Örebro. Obecnie powstaje tam nowy budynek, nazwany – podobnie jak pozostałe budynki na kampusie – od liter alfabetu. Inwestycja będzie nosiła nazwę X i wzbogaci kampus o nowe sale wykładowe, restaurację oraz aulę. Władze uniwersytetu, by uświetnić powstanie nowego budynku, zleciły powstanie rzeźby, która będzie punktem orientacyjnym kampusu oraz miejscem spotkań studentów i wykładowców.

X, zdj. UMA

Instalacja UMA nawiązuje do wpisanego w międzynarodową kulturę układania kamieni w celu zaznaczenia istotnego dla społeczności miejsca. Jak twierdzą, ich praca jest zaktualizowaną i dopracowaną wersją tej tradycji. Głazy układają się w wysoką literę X, jednocześnie odnosząc się do nazwy sąsiadującego budynku i symbolizując istotne miejsce, podobnie jak litera X napisana na mapie przez podróżnika zaznaczającego miasta, które warto odwiedzić.

X, zdj. UMA

Dolna część instalacji składa się z dużych głazów ze schodami, które mogą służyć jako miejsce do siedzenia podczas spotkań towarzyskich. Dodatkowo, niektóre kamienie wyposażone są w haki, na których można zawiesić huśtawkę, hamak albo liny do wspinania się, dzięki czemu studenci będą mogli wchodzić w prawdziwą interakcję z dziełem.

źródło: worldarchitecture.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.