Zieleń na dachu. Warmiński dom z nagrodą European Property Awards
Zieleń na dachu. Warmiński dom z nagrodą European Property Awards
Projekt warszawskiego studia Mobius Architekci stanął w malowniczym, idyllicznym krajobrazie Warmii. Jego właściciele pragnęli znaleźć miejsce, które zapewni im azyl z daleka od zgiełku miast, kontakt z naturą i komfort życia w otoczeniu nowoczesnego, funkcjonalnego designu. Inwencja projektantów została doceniona przez jury konkursu European Property Design 2019/2002, które przyznało budynkowi nagrodę Grand Prix.
Budynek w kształcie litery L, którego struktura czerpie z tradycyjnego budownictwa regionalnego, dzięki czemu doskonale wpisuje się w wiejski krajobraz, pozostaje jednak konstrukcją na wskroś nowoczesną.
Architekci zadbali o to, by dom dobrze wpisywał się w kształt działki ̶ jednym z założeń projektu było wykorzystanie kontekstu otoczenia do stworzenia przestrzeni o unikalnym, niepowtarzalnym charakterze. Dzięki temu dom wygląda, jakby wyrastał z obecnego na działce pagórka, tworząc iluzję bryły, która powstała naturalnie. By jeszcze lepiej wpisać dom w otaczającą go naturę, symetryczny i spadzisty dach budynku pokryto trawą.
Inwestycja o imponującej powierzchni 500m2 pozwala na obcowanie z architekturą zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza domu. Przemek Olczyk, główny projektant, mówi, że pozwala to mieszkańcom „mieć ciastko i zjeść ciastko”. Większość elewacji budynku została przeszklona, dzięki czemu przebywający wewnątrz mogą podziwiać zarówno otoczenie, jak i pozostałe części zabudowy.
Kolejny sukces studia Zaha Hadid Architects! Prestiżowa praktyka architektoniczna wygrała konkurs na projekt Międzynarodowego Centrum Wystawowego w Pekinie. Studio będzie odpowiadać za koordynację drugiej fazy projektu, której celem jest rozszerzenie oferty instytucji i stworzenie kolejnych, nowych przestrzeni wystawienniczych. Wizualnie obiekt czerpie z tradycji i kultury Chin.
Heatherwick Studio ujawniło wizualizację dwóch wież mieszkalnych, które staną w Vancouver w Kanadzie. Niestandardowy projekt został wykonany dla firm Kingswood Properties i Bosa Properties. Do stworzenia tej zaskakującej formy zainspirowała projektantów sama natura – wieże przypominają bowiem olbrzymie drzewa.
W walce z epidemią jednoczą się ludzie różnych profesji, wierząc, że razem możemy więcej. Również projektanci dokładają starań, by ich praca przyczyniła się do poprawy sytuacji na świecie. Studio Plastique Fantastique przedstawia kolejny projekt, mający poprawić bezpieczeństwo pracy szczególnie narażonych na zakażenie pracowników służby zdrowia.
Projekt National Botanical Museum autorstwa THAD i Sutherland Hussey Harris łączy świat architektury i naturę, będąc jednocześnie miejscem, które ubarwi życie lokalnej społeczności i ułatwi jej dostęp do informacji o środowisku naturalnym.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.