Christo, artysta znany z owijania obiektów architektonicznych w różnorodne materiały, zmarł 31 maja w Paryżu, w wieku 84 lat. Jego praca twórcza, ukazująca bogactwo możliwości tymczasowych zmian w zabytkowych dzielnicach miast, zostanie zapamiętana jako nowatorska i przynosząca wiele radości odbiorcom.
Początek artystycznej kariery Christa datuje się na lata 60., kiedy to wraz ze swoją żoną Jeanne-Claude zaczął tworzyć projekty dużych działań artystycznych, polegających na owijaniu wielkich zabytków architektury w tkaniny. Małżeństwo zmieniło w awangardowe instalacje między innymi Reichstag w Berlinie, odcinek średniowiecznych murów w Rzymie i most Pont Neuf w Paryżu. Tkaninami ozdabiali również cuda natury takie jak wyspy Biscayne Bay w Miami i wybrzeża Australii. Po śmierci żony w 2008 roku, Christo kontynuował swoją artystyczną misję sam.
„Christo żył pełnią życia, nie tylko marząc o tym, co wydawało się niemożliwe, ale też to realizując. Dzieła Christa i Jeanne-Claude zbliżyły ludzi całego świata dzięki wspólnym doświadczeniem, ich praca żyje w naszych sercach i wspomnieniach” – napisano w oświadczeniu po śmierci artysty.
Jego najnowszy projekt, L'Arc de Triomphe, Wrapped, polegał na owinięciu paryskiego Łuku Triumfalnego w 25 000 m2 srebrzystego materiału z recyklingu i 7 000 metrów czerwonej liny. Biuro artysty zapowiedziało, że zamierza doprowadzić projekt do końca. „Christo i Jeanne-Claude zawsze jasno mówili, że chcą, by ich dzieło było kontynuowane nawet po ich śmierci” – mówią osoby z biura.
W jednej z miejscowości pod Poznaniem powstanie dom, za którego projekt odpowiada studio GAB. Budynek został rozdzielony na kilka osobnych brył, które łączy podziemna część przypominająca bunkier. Projekt przełamuje utarte myślenie o domach jednorodzinnych – nietuzinkowe podejście architektów do rozmieszczenia funkcji domu zaowocowało powstaniem niepowtarzalnego projektu.
Krakowska pracownia architektoniczna SAYOS.ARCHITECTS prezentuje projekt domu, który pomimo zdecydowanej i silnej konstrukcji, sprawia wrażenie tajemniczego i niedostępnego. Współczesna twierdza, którą przypomina Dom pod Gdańskiem, zachwyci miłośników prostoty i geometrii.
Ogłoszono konkurs na esej na temat przyszłości architektury. Uczestnicy muszą zastanowić się nad tym, jakie będą potrzeby, problemy i wymagania przyszłych społeczeństw, i w jaki sposób architektura może wyjść im naprzeciw.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.