"Anonimowy" projekt Franka Gehry'ego

"Anonimowy" projekt Franka Gehry'ego

Od początku wiadomo było, że nowy kompleks Facebooka w Palo Alto będzie projektem, który namiesza w świecie architektury. Kiedy w 2011 roku Mark Zuckerberg zwrócił się do Franka Gehry’ego, jedni wskazywali na trafność wyboru i jego możliwe artystyczne konsekwencje, drudzy przestrzegali, że mógł być to po prostu wybór gwiazdy i ikony, a nie tego co architektura Gehry’ego sobą reprezentuje. Wcześniejsze projekty Kanadyjczyka, z Muzeum Guggenheima w Bilbao na czele, stanowią pars pro toto nowoczesnego dekonstrukcjonizmu. Przyciągnięcie sławnego architekta przez Zuckerberga było więc nie tylko zaangażowaniem wybitnego twórcy, ale również całej machiny medialnej oraz prestiżu, który towarzyszy kolejnym projektom Gehry'ego.

Nic więc dziwnego, że po prezentacji pierwszego projektu Gehry został poproszony o stonowanie artystycznych zapędów, niewspółgrających z polityką firmy. Pierwsza propozycja przewidywała bowiem odważną, pofalowaną fasadę budynku. To czego oczekiwał Facebook to przede wszystkim „anonimowość”. Biurowy kompleks Facebooka to ponad 22 hektary wycięte z podmiejskiej siatki. Na mocno pofalowanym gruncie rozmieszczone zostanie kilka odrębnych gmachów. Jak widać z makiet przygotowanych przez pracownię architekta - nie będzie to jednak klasyczne biznes center zdominowane przez szkło i beton. Gehry w związku z wymaganiami zleceniodawcy postawił na niską zabudowę, którą zatopił w zieleni parku. Poszczególne budynki kompleksu będą w stanie pomieścić nawet do 10 000 osób. W jeden z hal ma pracować jednocześnie w otwartych biurach 2800 informatyków.

Gehry 2
Gehry Partners & Facebook

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.