Od początku wiadomo było, że nowy kompleks Facebooka w Palo Alto będzie projektem, który namiesza w świecie architektury. Kiedy w 2011 roku Mark Zuckerberg zwrócił się do Franka Gehry’ego, jedni wskazywali na trafność wyboru i jego możliwe artystyczne konsekwencje, drudzy przestrzegali, że mógł być to po prostu wybór gwiazdy i ikony, a nie tego co architektura Gehry’ego sobą reprezentuje. Wcześniejsze projekty Kanadyjczyka, z Muzeum Guggenheima w Bilbao na czele, stanowią pars pro toto nowoczesnego dekonstrukcjonizmu. Przyciągnięcie sławnego architekta przez Zuckerberga było więc nie tylko zaangażowaniem wybitnego twórcy, ale również całej machiny medialnej oraz prestiżu, który towarzyszy kolejnym projektom Gehry'ego.
Nic więc dziwnego, że po prezentacji pierwszego projektu Gehry został poproszony o stonowanie artystycznych zapędów, niewspółgrających z polityką firmy. Pierwsza propozycja przewidywała bowiem odważną, pofalowaną fasadę budynku. To czego oczekiwał Facebook to przede wszystkim „anonimowość”. Biurowy kompleks Facebooka to ponad 22 hektary wycięte z podmiejskiej siatki. Na mocno pofalowanym gruncie rozmieszczone zostanie kilka odrębnych gmachów. Jak widać z makiet przygotowanych przez pracownię architekta - nie będzie to jednak klasyczne biznes center zdominowane przez szkło i beton. Gehry w związku z wymaganiami zleceniodawcy postawił na niską zabudowę, którą zatopił w zieleni parku. Poszczególne budynki kompleksu będą w stanie pomieścić nawet do 10 000 osób. W jeden z hal ma pracować jednocześnie w otwartych biurach 2800 informatyków.
Grupa Kapitałowa Inpro podsumowała wyniki sprzedaży za pierwszą połowę 2014 r. Narastającą od stycznia do czerwca br. Grupa wydała 158 mieszkań. Zrealizowani przedsprzedaż na poziomie 216 umów, czyli o ponad 40% więcej w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego.
W zestawieniu deweloperów nieruchomości biurowych w rankingu biznesowym Book of Lists 2014 pierwsze miejsce zajęła firma Ghelamco Poland, a flagowy projekt dewelopera – Warsaw Spire, znalazł się na pierwszym miejscu jako największy realizowany obecnie projekt biurowy w Polsce.
Wietnamska firma Vo Trong Nghia Architects przygotowała projekt budynku biurowego dla oddziału banku ABBANK. Budynek zostanie wzniesiony w Danang, mieście położonym nad Morzem Południowochińskim. Głównym założeniem architektów było jednoczesne nawiązanie do gwałtownego wzrostu gospodarczego tego nadmorskiego miasta oraz niezwykłego bogactwa jego przyrody.
Jedną z form promocji prestiżowego Southern California Institute of Architecture są konstruowane od kilku lat na kampusie uczelni pawilony uświetniające koniec roku akademickiego. Fotografie, które dziś publikujemy przedstawiają zeszłoroczną realizację, która uświetniła 40-sto lecie uczelni. Za realizację pawilonu odpowiedzialne było studio Oyler Wu i grupa najlepszych studentów instytutu.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.