W Kraju nad Wisłą rodzimi i zagraniczni inwestorzy coraz częściej wybierają niestandardowe rozwiązania budowlane. Zamiast stawiać budynki od podstaw, poszukują tych zdewastowanych oraz zapomnianych przez Boga i ludzi, posiadających jednak swoją niepowtarzalną historię, którą chcą opowiedzieć nam raz jeszcze. Przykładem takiego miejsca jest Centrum Handlowo-Rozrywkowe Tkalnia w Pabianicach, obiekt nagrodzony w najnowszej edycji konkursu Property Design Awards w kategorii „Bryła - Centrum handlowe”.
Kaliski Hampton by Hilton czy warszawskie Centrum Praskie Koneser to tylko jedne z wielu powstałych niedawno udanych rewitalizacji. Zazwyczaj koszt tego typu inwestycji jest wysoki i teoretycznie lepszym pomysłem byłoby zbudowanie nowych obiektów handlowych czy biurowych. Jednak często zdumiewający efekt końcowy każe inwestorom zaryzykować pieniądze oraz znacząco wydłużyć czas trwania prac budowlanych.
Zrewitalizowane obiekty posiadają niepowtarzalną aurę, dzięki której łatwo przyciągają potencjalnych nabywców przestrzeni oraz turystów, stając się obiektem zainteresowania lokalnej społeczności oraz wizytówką miejscowości, w której powstały.
Mieszanka nowoczesnych materiałów budowlanych i wartościowej historycznie zabudowy gwarantuje medialny i finansowy sukces. Dlatego już od kilku lat "trend rewitalizacyjny" święci triumfy w Polsce.
Właśnie takim tokiem myślenia kierowali się przedstawiciele firmy A&A, którzy dostrzegli olbrzymi potencjał znajdującej się w ścisłym centrum Pabianic hali należącej do fabryki włókienniczej Krusche&Ender. To wokoło niej skupiało się niegdyś życie mieszkańców tego przemysłowego miasta. Niestety, produkcja upadła, a cały teren popadł z czasem w ruinę i zapomnienie.
Teraz, dzięki projektowi poznańskiego studia Wojtyś Wójtowicz Architekci oraz warszawskiego MAAI Marek Arciszewski, obiekt znajdujący się przy ulicy Grobelnej 8 odzyskał dawny prestiż, stając się na powrót miejscem tętniącym życiem. Dawna, pokaźnych rozmiarów hala fabryczna została odrestaurowana i pokryta niepowtarzalnym szedowym dachem, zmieniając się w Centrum Handlowo–Rozrywkowe Tkalnia.
Generalnym wykonawcą inwestycji została firma Awbud. Całkowita powierzchnia najmu wynosiła 12 000 m². Obecnie w otworzonej 29 czerwca 2019 r. Tkalni mieści się czterdzieści sklepów m.in. Diverse, House, CCC, Empik, Castorama, Media Expert, Big Star, Ryłko, Sinsay, Hebe, Orange oraz 4-salowe kino Helios. Dla odwiedzających przygotowano 230 miejsc parkingowych.
Charakterystyczne, zrewitalizowane zabytkowe wieżyczki oraz czerwona cegła okrywająca budynek ciekawie wpisują go w szerszy kontekst miejski, tworząc pasaż scalający znajdujące się w centrum tej kolebki włókiennictwa: pole golfowe, Park Słowackiego, okolice Starego Rynku oraz bulwary nad rzeką Dobrzynką.
Prócz nagrody Property Design Awards 2020 Centrum Handlowo-Rozrywkowe Tkalnia w Pabianicach, otrzymało również CEE Retail Awards 2020 w kategorii "Projekt roku: Mały projekt handlowy". Serdecznie gratulujemy!
Część z nas za chwilę rozpocznie sezon urlopowy. Nieliczni szczęśliwcy już pakują się na wakacje, dlatego dziś zapraszamy na krótką wycieczkę nad malowniczą zatokę Lone, której wysypana żwirkiem plaża i urocze parki przyciągają co roku tysiące turystów. Właśnie w tej okolicy został wybudowany Hotel Lone, który jest pierwszym i dotąd jedynym chorwackim hotelem, należącym do sieci Design Hotels. W skład tej ekskluzywnej społeczności wchodzi ponad 260 hoteli na całym świecie, które zachwycają przemyślanym designem i architekturą z górnej półki. Hotel Lone położony jest na terenie pięknego parku Zlatni rt, w atrakcyjnej dla turystów miejscowości Rovinj, w pobliżu zatoki Lone.
W zestawieniu deweloperów nieruchomości biurowych w rankingu biznesowym Book of Lists 2014 pierwsze miejsce zajęła firma Ghelamco Poland, a flagowy projekt dewelopera – Warsaw Spire, znalazł się na pierwszym miejscu jako największy realizowany obecnie projekt biurowy w Polsce.
Kilkuletnia batalia prawna między inwestorem, projektantami i wykonawcą doprowadziła do wyroku sądu: Harmon Hotel musi zostać rozebrany. Rozbiórka, na którą całe Las Vegas czeka już od prawie roku, ma zacząć się już latem.
Southern California Institute of Architecture (SCI-ARC) choć założony został niewiele ponad czterdzieści lat temu, wydaje się być dzisiaj jednym z wiodących ośrodków amerykańskiej architektury inżynieryjnej. Uczelnia ciesząca się reputacją innowacyjnej technicznie i awangardowej wizualnie oprócz wysokich miejsc w rankingach przypomina o sobie rok rocznie w czasie wrześniowych graduacji. Cyklicznie studenci razem z pracownikami jednostki przygotowują pawilon, który ma stanowić dekorację dla oficjalnych uroczystości i paneli organizowanych przez instytut. Jedną z takich realizacji był Netscape.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.