Wieżowiec Fostera pójdzie do rozbiórki

Wieżowiec Fostera pójdzie do rozbiórki

Kilkuletnia batalia prawna między inwestorem, projektantami i wykonawcą doprowadziła do wyroku sądu: Harmon Hotel musi zostać rozebrany. Rozbiórka, na którą całe Las Vegas czeka już od prawie roku, ma zacząć się już latem.

Budowlano-prawna Odyseja

Wady konstrukcyjne i projektowe, które wykonawca (Tutor Perini Corp.) sygnalizował właściwie od rozpoczęcia prac i które bezskutecznie próbowano konsultować ze studiem Foster + Partners zatrzymały prace nad wieżowcem na prawie pięć lat. Dwudziestosiedmiopiętrowy Harmon Hotel miał zostać otwarty dla gości w 2009 roku. W czasie sądowych przepychanek pusty budynek służył jako prowizoryczny nośnik na banery reklamowe.

Dziki Zachód

Wieżowiec będzie rozbierany przez okrągłe dziesięć miesięcy, stopniowo, piętro po piętrze. Robotnicy potną prefabrykaty, które miały tworzyć 207 luksusowych apartamentów i 400 przestronnych pokoi. Koszt prac ma wynieść ponad 11 milionów dolarów. Ta suma to jednak tylko kropla w morzu. Prace nad niedokończonym budynkiem dotychczas kosztowały prawie 300 milionów.

Finansowa kala inwestycji może tłumaczyć gangsterski charakter starań o jej finalizację. Kiedy w 2008 roku odkryto problemy dotyczące niestabilności stalowej konstrukcji sprawa szybko zniknęła z akt. Od marca do lipca fałszowano 62 raporty. Może dlatego MGM nie ogłosił do dzisiaj żadnych planów dotyczących losów działce po feralnym hotelu?

Cisza po burzy

Największym poszkodowanym wydaje się jednak studio Foster + Partners. Kto zawinił? Wykonawca czy projektant? Nie da się jednoznacznie powiedzieć. Rzecznik Fostera konsekwentnie odmawia komentarza do sprawy, a niefortunny projekt hotelu zniknął ze strony internetowej studia.

Fotografie: Wikimedia Commons

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.