Dom Symbiotyczny, czyli najlepszy projekt ekologiczny 2019 roku według PLGBC
Dom Symbiotyczny, czyli najlepszy projekt ekologiczny 2019 roku według PLGBC
Widmo globalnej katastrofy klimatycznej wymusiło na architektach z całego świata zmianę strategii projektowych. Kolejne prestiżowe pracownie prześcigają się w propozycjach budynków przyjaznych środowisku. Chociażby norweskie studio Snøhetta w wydanym niedawno oświadczeniu oficjalnie zobowiązało się do tworzenia projektów o ujemnej emisji dwutlenku węgla.
Najlepszy projekt ekologiczny
Polską odpowiedzią na coraz bardziej rozpaczliwe doniesienia naukowców, dotyczących systematycznego ocieplenia się klimatu jest Dom Symbiotyczny. Projekt BXBstudio Bogusław Barnaś oraz Studio Projektowe Paweł Jarosz został nagrodzony przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
Organizowany rokrocznie konkurs będący jak do tej pory jedyną taką inicjatywą w Kraju nad Wisłą ma promować najnowocześniejsze rozwiązania dla tzw. budownictwa zrównoważonego. 3 października 2019 r. Bogusław Barnaś oraz Paweł Jarosz odebrali statuetki w siedzibie The Tides przy ul. Wioślarskiej 8, w Warszawie.
Dom przyszłości
Powstały w latach 2016 -2019 projekt według założeń jego twórców ma na nowo zdefiniować współczesny styl życia człowieka. Dom Symbiotyczny ma stać się miejscem, gdzie najnowsze zdobycze technologiczne harmonijnie spajają się z tradycyjnym zasadami egzystencji „na łonie natury” przy jednoczesny zachowaniu komfortu. Ta symbioza w sposób niewymuszony ma pozwolić człowiekowi stać się częścią środowiska naturalnego, zrywając z konsumpcyjnym traktowaniem przestrzeni mieszkaniowej.
Autentyczność, naturalność, prostota konstrukcji, a przede wszystkim ergonomiczny układ funkcjonalny. Pod takimi hasłami, w marcu 2019 r. autorzy zaprezentowali swój projekt podczas OKK! Design w Warszawie. Ich Dom Symbiotyczny idealnie wpisuje się w tzw. Biophilic Design i ma stać się nową typologią domu oraz sposobu mieszkania.
Na Dom Symbiotyczny składa się szereg elementów, które mają zintegrować jego mieszkańców ze środowiskiem naturalnym, są to m.in. Akwarium kąpielowe, Symbiotyczna szklarnia, Autonomiczny kurnik, Tradycyjna stodoła, Kominek symbiotyczny oraz Łąka kwiatowa.
Trzeba przyznać, że rozmach projektu imponuje. Z niecierpliwością czekamy na jego realizację życząc projektantom dalszych sukcesów. Bez dwóch zdań architektura ekologiczna jest obecnie jedynym racjonalnym rozwiązaniem problemów, które jako ludzkość sami sobie stworzyliśmy.
Obecnie wielu osobom trudno wyobrazić sobie egzystencję bez cotygodniowej wizyty w domu handlowym. Zakupy stały się nieodłączną częścią systemu wartości współczesnego, zamożnego Europejczyka. Architektonicznie większość z tych oaz materialnego spełnienia ma niewiele do zaoferowania. Na ich tle Dom Handlowy Selfridges jawi się jako prawdziwe dzieło.
Toruńska Hala Sportowo-Widowiskowa została nagrodzona przez Klub Sportowa Polska. Prestiżowy tytuł najlepszego obiektu o przeznaczeniu sportowym przyznawany jest przez Budowniczych Polskiego Sportu od piętnastu lat.
Perła architektury dawnej, zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: meczet-katedra w Kordobie od tygodni jest sercem kontrowersji w Hiszpanii. Zaczęło się od regionalnych porachunków. Skargę oskarżającą Kościół o manipulowanie historią obiektu podpisało 150 tysięcy osób (w tym słynny architekt, Norman Foster). Ponad 80 tysięcy mieszkańców Andaluzji podpisało z kolei petycję, by budynek stał się w trybie pilnym własnością publiczną pod jurysdykcją Regionu. Spór lokalnego samorządu z hierarchami Kościoła szybko stał się pożywką dla ogólnokrajowych mediów.
Pracownia Baumraum znana jest z niestandardowych projektów,które swoją formą zachwycają nie tylko miłośników architektury.Tym razem to niesamowity domek na drzewie, o prostej konstrukcji lecz nietypowej owalnej formie. Forma domku wyszła całkowicie od projektantów. Bryłę uformowano w kształcie walca, które podstawą jest podłużny przekrój jajka, o owalnej charakterystycznej formie. Większość elementów konstrukcyjnych domku wykonano z płyt świerkowych oraz stalowych ram.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.