Sagrada Familia. 5 ciekawostek o tej ciągle nieukończonej budowli

Sagrada Familia. 5 ciekawostek o tej ciągle nieukończonej budowli

Sagrada Familia, zdj. Wikimedia Commons

Sagrada Familia w Barcelonie to monumentalny kościół zaprojektowany przez samego Antonio Gaudiego. Mimo że budowa trwa od 1882 roku, to jeszcze do tej pory ten jeden ze współczesnych cudów architektury jest nieukończony. Sam Gaudi nigdy nie zdoła ujrzeć swojego dzieła, gdyż zmarł w 1926 roku.

Zastanawiasz się czego jeszcze nie wiesz o Sagrada Familia? Przedstawiamy 5 ciekawostek o tej ogromnej budowli znajdującej się w samym sercu Barcelony.

Dominacja natury i fantastyki


Ciekawostki o Sagrada Familia sprawiają, że budowla jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Znajduje się ona w samym centrum tętniącej życiem Barcelony. Wokół są ruchliwe ulice, sklepy i restauracje. Po jednej stronie kościoła znajduje się piękny park - Plac Sagrada Familia, natomiast z drugiej strony malowniczy park Gaudiego. W takich okolicznościach kończone jest dzieło wielkiego architekta.

Projektant Sagrada Familia był wyjątkowym człowiekiem. Jego nieukończone jeszcze dzieło nawiązuje stylistyką do natury. Nie ma tam linii prostych i kątów. Filary w środku zdają się być drzewami a kolumn strzegą dwa żółwie - wodny i lądowy. Jest to symbol nawiązujący do równowagi pomiędzy żywiołem wody i ziemi. Gaudi podczas budowy często zmieniał swoje projekty, twierdząc, że budowla ma rosnąć naturalnie i ewoluować.

Patrząc z zewnątrz, kościół wygląda jak fantastyczny zamek rodem z książek Tolkiena. W środku natomiast kolorowe witraże, przez które przedostaje się światło, nadają wnętrzu magicznego uroku.

 

Symbolika 18 wież wokół Sagrada Familia


Jakie jeszcze ciekawostki o Sagrada Familia są godne uwagi? Na pewno na wzgląd zasługuje fakt, że każda z osiemnastu wież kościoła ma swoje znaczenie. Symbolizują one 12 apostołów, 4 ewangelistów, Marię - Matkę Boską, a największa została poświęcona Jezusowi Chrystusowi.

 

Czym tak naprawdę jest Sagrada Familia?


Wiele osób zastanawia się jakim mianem można określić ten monumentalny budynek. Jest to kościół, katedra czy może bazylika? W zamyśle miał to być rzymskokatolicki kościół, jednak ze względu na swoją dostojność i wielkość zaczął być nazywany katedrą. Z kolei papież Benedykt XVI w 2010 roku poświęcił obiekt i nadał mu miano bazyliki.

 

Jak duża jest Bazylika Sagrada Familia?


Kolejne ciekawostki o Sagrada Familia dotyczą jej fizycznych wymiarów. Szerokość obiektu to 60 metrów, natomiast długość to około 95 metrów. Bazylika ma mieć wysokość około 170 metrów i nie może być wyższa niż dzieło Boga - góra Montjuïc, która jest najwyższym szczytem Barcelony. Po skończeniu budowy, obiekt powinien pomieścić aż 13 tysięcy wiernych.

 

Ile kosztuje tak ogromny i rozłożony czasowo projekt?


Jak pewnie już zdołałeś sobie policzyć, budowa Sagrada Familia trwa już 139 lat. Roczne koszty budowy oscylują w granicach 25 milionów euro, jednak całkowity koszt dokończenia budowli przekracza 300 milionów. Cały projekt ma zakończyć się w setną rocznicę śmierci Gaudiego, czyli w 2026 roku.

 

Bazylika Sagrada Familia skrywa jeszcze wiele tajemnic. Możesz je poznać, udając się do Barcelony. Jest to obowiązkowy punkt, jaki powinien odwiedzić każdy turysta zwiedzający Hiszpanię.

 

 

 

 

5 najciekawszych zabytków, które warto zobaczyć we Włoszech
Budowle i zabytki nie zawsze muszą być imponujące i konstrukcyjnie doskonałe. Niektóre zachwycają swoją historią oraz techniką wznoszenia. Włochy ze względu na swoją długą historię mają bardzo dużo ciekawych obiektów. Najbardziej zachwycają te wybudowane w czasach starorzymskich. Warto przyjrzeć się tym najciekawszym, które ze względu na swoją wartość architektoniczną do tej pory są natchnieniem dla wielu architektów.

 

Koloseum w Rzymie - największy amfiteatr starożytności
Omawiając najciekawsze zabytki we Włoszech, nie sposób nie wspomnieć o Koloseum. Największa krwawa arena w dziejach świata to dzieło geniuszu rzymskich inżynierów. Koloseum powstało, aby uspokoić nastroje społeczne i dać ludziom przysłowiowego chleba i igrzysk. Nowy cesarz, chcąc przypodobać się ludowi, wybudował na miejscu dawnego pałacu Nerona potężną arenę, na której można było oglądać walki gladiatorów.

 

Panteon - świątynia, która wytrzymała próbę czasu bez uszczerbku
Panteon to ogromna i światła budowla, która jako jedyna przetrwała do naszych czasów w całości. Ogromna półkolista kasetonowa kopuła osadzona jest na bębnie o średnicy 43,5 m. W centrum kopuły znajduje się oculus - okrągłe okno o średnicy jednego metra. Świątynia pierwotnie poświęcona była siedmiu bóstwom, a obecnie jest to kościół Santa Maria Rotanda.

 

Krzywa wieża w Pizie - dlaczego nadal stoi?
Najciekawsze zabytki we Włoszech intrygują i zadziwiają. I tak właśnie jest z krzywą wieżą w Pizie. Odchyliła się ona od pionu już na etapie budowy. Powodem był zły grunt oraz zbyt słaba mieszanka użyta do wykonania fundamentów. Inżynierowie wielokrotnie próbowali prostować wieżę, twierdząc, że kwestią czasu jest jej zawalenie. Budowla mimo niebezpiecznego 5-stopniowego odchylenia przetrwała już cztery poważne trzęsienia ziemi. Naukowcy wyjaśniają, że to dzięki zjawisku zwanemu dynamiczną współpracą podłoże-budynek. Grząski teren po prostu nie przenosi drgań sejsmologicznych na wieżę.

 

Łuk Konstantyna - ostatni łuk triumfalny starożytnego Rzymu
Najciekawsze zabytki we Włoszech to między innymi łuki triumfalne. Wznoszone były jako pomniki zwycięstw i chwały. Wiele łuków starożytnego Rzymu nie przetrwało do naszych czasów, jednak Łuk Konstantyna dumnie prezentuje się w Rzymie po dziś dzień. Został zbudowany w porządku Korynckim i charakteryzuje się on trójprzęsłową konstrukcją. Zdobiony jest płaskorzeźbami, które cechuje jednoplanowość oraz regularna kompozycja.

 

Ponte Vecchio we Florencji - najstarszy most kamienny w Europie
Najstarszy most kamienny w Europie jest bardzo mocną i stabilną konstrukcją, która przetrwała ogromny napór wody wywołany powodzią w 1966 roku. Most powstawał w latach 1335-1345 i charakteryzuje się dobudowanym w roku 1565 górnym korytarzem, który miał umożliwić ówczesnemu władcy Florencji (Kosma I Medyceusz) poruszanie się między pałacami bez kontaktu z poddanymi. Most składa się z trzech łuków, z których środkowy ma 30 metrów, natomiast pozostałe dwa skrajne po 27.

 

We Włoszech znajdziesz z pewnością jeszcze wiele innych atrakcji architektonicznych. Zwróć uwagę zwłaszcza na budowle wznoszone przez starożytnych Rzymian. Ogromny kunszt budowniczych pozwolił wielu obiektom przetrwać do naszych czasów.

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.