Architektura podnosząca na duchu: Maggie’s Cancer Caring Center w Aberdeen

Architektura podnosząca na duchu: Maggie’s Cancer Caring Center w Aberdeen

Prawie dwadzieścia lat temu brytyjski krytyk i teoretyk architektury Charles Jencks założył fundację upamiętniającą jego żonę Maggie, która zmarła po długiej chorobie nowotworowej. Głównym celem fundacji jest tworzenie miejsc, w których wsparcie otrzymują osoby chore na raka oraz ich najbliższa rodzina. Działalność tych placówek w dużej mierze opiera się na samopomocy. Zlokalizowane są one zwykle w pobliżu szpitali, jednak nie świadczy się w nich usług medycznych. Ośrodki poświęcone pamięci Maggie projektowali światowej sławy architekci, między innymi Frank Gehry, Zaha Hadid i Richard Rogers.

WYJĄTKOWY OŚRODEK W ABERDEEN

Niezwykle interesujący budynek, którego sylwetkę dziś prezentujemy, znajduje się w Aberdeen w Szkocji. Został on zaprojektowany przez jedną z najbardziej kreatywnych i oryginalnych pracowni architektonicznych na świecie: norweskie biuro Snøhetta. Asymetryczny kształt budynku, który przypomina oszlifowany przez wodę kamień, został pomyślany jako niewielki, półotwarty pawilon. Osoby walczące z chorobą nowotworową mogą w nim znaleźć wsparcie i ukojenie.

Maggie’s Cancer Caring Center znajduje się przy Forester Hill Hospital. Delikatna, opływowa i utrzymana w bieli zewnętrzna forma budynku ma sprawiać wrażenie gościnnej i otwartej dla wszystkich. Jej nietypowy kształt został nadany dzięki stalowym wzmocnieniom oraz ręcznie uformowanym warstwom izolacji, które zostały idealnie wpasowane w nieregularną formę budynku. Wykończone drewnem wnętrze ośrodka jest przytulne i jasne. Na parterze zaplanowano ciepły salon oraz kameralne pokoje spotkań, natomiast w antresoli przewidziano miejsce na niewielką przestrzenią biurową.

PROSTY, OTWARTY OGRÓD IDEALNYM DOPEŁNIENIEM OŚRODKA

Oszczędny w swojej formie ogród zdecydowanie współgra z charakterystyczną bryłą budynku, a otaczająca ośrodek otwarta przestrzeń umożliwia jego idealną ekspozycję na południe i zachód. Główne wejście do ośrodka wyznacza grupa buków. Trawnik został zaprojektowany tak, aby tekstura i sposób cięcia trawy tworzyły duży wzór, którego integralną część stanowi budynek.

Architekci z biura projektowego Snøhetta skupili się na tym, aby wszystkie elementy projektu współgrały ze sobą i niosły ukojenie pacjentom przebywającym w Maggie’s Cancer Caring Center. Dzięki temu udało się im stworzyć miejsce zaciszne i gościnne, które znakomicie wpisuje się w szczytną ideę fundacji Charles’a Jencks’a.

Warto dodać, że w tym roku Maggie’s Cancer Caring Centre zostało docenione przez jury prestiżowego konkursu Building Awards w Londynie i zdobyło nagrodę w kategorii Small Project of the Year.

Zdjęcia dzięki uprzejmości biura projektowego Snøhetta.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.