RozpatrujÄ…c twórczość czterech wielkich jeźdźców modernizmu: Waltera Gropiusa, Miesa van der Rohe, Le Corbusiera oraz Franka Lloyda Wrighta, nie należy zapominać o dzieÅ‚ach fiÅ„skiego architekta i projektanta form przemysÅ‚owych Alvara Aalto. Jego humanistyczne spojrzenie na architekturÄ™ odcisnęło piÄ™tno na wielu wspóÅ‚czesnych architektach i na trwaÅ‚e zapisaÅ‚o siÄ™ w Å›wiadomoÅ›ci Europejczyków. JednÄ… z kanonicznych konstrukcji Aalto jest niewÄ…tpliwie Finlandia Talo.
Prostota i harmonia
Finlandia Talo (z fiÅ„skiego: Dom Finlandia) to reprezentacyjny budynek wielofunkcyjny. ZostaÅ‚ zbudowany w latach 1967-71 w dzielnicy Töölö, niedaleko zatoki Töölönlahti, przy ulicy Mannerheimintie w Helsinkach. W latach 1973-75 konstrukcja powiÄ™kszyÅ‚a siÄ™ o skrzydÅ‚o kongresowe. W 2011 r. dobudowano natomiast nowe pomieszczenia wystawowe oraz konferencyjne.
Każdy najdrobniejszy detal Finlandia Talo jest dzieÅ‚em Aalto, który do budowy tego monumentalnego obiektu użyÅ‚ biaÅ‚ego marmuru kontrastujÄ…cego z czarnym granitem. W ten sposób chciaÅ‚ zaszczepić pierwiastek kultury Å›ródziemnomorskiej w surowej architektonicznie Finlandii.
CharakterystycznÄ… cechÄ… budynku jest konstrukcja przypominajÄ…ca wieżę posiadajÄ…ca spadzisty dach, pod którym znajduje siÄ™ pusta przestrzeÅ„ zasÅ‚oniÄ™ta kartonowym sufitem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wysokich wież koÅ›cielnych. Taki zabieg miaÅ‚ wzmocnić akustykÄ™ mieszczÄ…cej siÄ™ w nim sali koncertowej.
Wystrój wnÄ™trza budynku cechuje dbaÅ‚ość o najdrobniejsze szczegóÅ‚y. Konstrukcja każdej lampy, mebla, panelu, materiaÅ‚u podÅ‚ogowego i deski dekoracyjnej odzwierciedla dojrzaÅ‚ość artystycznÄ… Aalto, który w swoim dziele skupiÅ‚ siÄ™ na odzwierciedleniu jÄ™zyka natury, rezygnujÄ…c z dekoracyjnego nadmiaru na rzecz prostoty i harmonii. Takie podejÅ›cie byÅ‚o gÅ‚ównym postulatem filozofii architekta. WedÅ‚ug Aalto to budynek miaÅ‚ sÅ‚użyć czÅ‚owiekowi, a nie czÅ‚owiek dostosowywać siÄ™ do estetycznych walorów budynku.
Pomimo subtelnego podejÅ›cia architekta do caÅ‚oÅ›ci konstrukcji, Finlandia Talo imponuje swoim rozmachem. GÅ‚ówny budynek mieÅ›ci GÅ‚ówne Audytorium (1700 miejsc), SalÄ™ HelsiÅ„skÄ… (340 miejsc), SalÄ™ TarasowÄ… (250 miejsc), SalÄ™ Elissa (130 miejsc), SalÄ™ Aurora (894 miejsc), WerandÄ™ (1700 miejsc), RestauracjÄ™ Finlandia oraz GalleriÄ™ Veranda.
Sercem kompleksu jest GÅ‚ówne Audytorium, którego podÅ‚ogi pokryte sÄ… dÄ™bowymi parkietami, Å›ciany zaÅ› brzozÄ… fiÅ„skÄ…. Może ono pomieÅ›cić 1700 osób, z czego 500 na balkonie. Scena liczy 14 metrów szerokoÅ›ci i skÅ‚ada siÄ™ z kilku platform moduÅ‚owych. PoÅ›rodku usytuowana jest winda do magazynów poÅ‚ożonych pod scenÄ…. Na przestrzeni lat GÅ‚ówne Audytorium staÅ‚o siÄ™ miejscem kilku istotnych miÄ™dzynarodowych spotkaÅ„. Przemawiali w nim m.in. Ronald Reagan, George H.W. Bush, MichaiÅ‚ Gorbaczow, Jan PaweÅ‚ II oraz XIV Dalajlama.
Od 2008 r. organizacja zarzÄ…dzajÄ…ca Finlandia Hall zostaÅ‚a przeksztaÅ‚cona w spóÅ‚kÄ™ z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… – Finlandia-talo Oy. CaÅ‚y kapitaÅ‚ zakÅ‚adowy spóÅ‚ki należy do Miasta Helsinki.
PrzyzwyczailiÅ›my siÄ™ myÅ›leć i mówić o architekturze socrealizmu jako o pomniku dawnego reżimu albo szpetnej bliźnie, którÄ… poprzedni ustrój pozostawiÅ‚ na obliczach polskich miast. Jak to jednak zwykle bywa, prawda niewiele ma wspólnego z pogÅ‚oskÄ…. Szczególnie, jeÅ›li rozważymy problem w jego kontekÅ›cie historycznym i skupimy siÄ™ na budownictwie mieszkaniowym, czyli istocie architektury socrealistycznej.
Okolice Ronda DaszyÅ„skiego to jeden z najdynamiczniej rozwijajÄ…cych siÄ™ rejonów stolicy. W samym centrum obszaru (który dziÄ™ki licznym inwestycjom, staÅ‚ siÄ™ unikalnym miejscem do pracy i mieszkania) powstaje wyjÄ…tkowa przestrzeÅ„ publiczna – Plac Europejski.
Mierzenie siÄ™ z historiÄ… nie zawsze jest proste. Szczególnie trudna wydaje siÄ™ próba konfrontacji z przeszÅ‚oÅ›ciÄ… dawno minionÄ…, mglistÄ…, obecnÄ… raczej w naszych wyobrażeniach o niej, niż w bezpoÅ›rednio dostÄ™pnej wiedzy i obrazach.
Tandetne reklamy, pokrzywione szyldy, koÅ›lawe napisy, obciachowa typografia – trudno byÅ‚o doprawdy przewidzieć, że taki zestaw zdoÅ‚a przyciÄ…gnąć tÅ‚umy warszawiaków… Nowa wystawa stoÅ‚ecznego MSNu podejmujÄ…ca trudny i coraz gÅ‚oÅ›niej dyskutowany problem obecnoÅ›ci (i jakoÅ›ci reklamy) w przestrzeni publicznej robi jednak prawdziwa furorÄ™.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.