Steiner House
Steiner House, czyli Dom Steinerów uważany jest za najważniejsze dzieło czeskiego architekta Adolfa Loosa (1870 – 1933).
8 maja po raz dziesiąty przyznano międzynarodowe nagrody architektoniczne Brick Award. W tej edycji konkursu, premiującego najlepsze realizacje, do budowy których wykorzystano ceramikę budowlaną, nominowano ponad 300 budynków z 26 krajów. W ścisłym gronie 50 finalistów znalazły się dwa polskie projekty: budynek mieszkalny przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak oraz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, zrewitalizowane przez biuro AiR Jurkowscy-Architekci. Międzynarodowe jury, w którym zasiadła prof. Ewa Kuryłowicz, wyłoniło zwycięzców w pięciu kategoriach, zaś organizator konkursu, austriacka firma Wienerberger, przyznał dwie nagrody specjalne dla budynków zbudowanych z materiałów producenta.
Biurowiec skąpany w chorwackim słońcu
Jedno z tych specjalnych wyróżnień trafiło do rzeźbiarskiego biurowca Lumenart – House of Light w Puli, zaprojektowanego przez chorwackie biuro Rusan arhitektura.
Dom światła jest siedzibą firmy Lumenart, zajmującej się projektowaniem oświetlenia dla celów komercyjnych, urbanistycznych i mieszkaniowych. Głównym zadaniem architekta było stworzenie budynku odzwierciedlającego ducha firmy: nowoczesnej, kreatywnej, tworzącej odpowiednią przestrzeń poprzez grę światła. Andrij Rusan zdecydował się na białą, kryształową bryłę o nieregularnym kształcie, inspirowaną architekturą ekspresjonistyczną lat 20. XX wieku. W wyjątkowo grubych ścianach, wykonanych z cegły, a wzmocnionych betonem, wykuto bardzo głębokie otwory okienne. Stwarzają one wrażenie trójwymiarowej fasady i doskonale doświetlają wnętrza budynku, ograniczając do minimum uzależnienie od sztucznych źródeł światła. Jasne pomieszczenia pracy są zharmonizowane z zaciemnionymi przestrzeniami, przeznaczonymi do wypoczynku.
House of Light wykorzystuje chorwackie słońce nie tylko jako źródło światła, ale jako element jego architektury. Nocą fasada ożywa dzięki wielobarwnemu oświetleniu otworów okiennych, oddając nadmorskiemu krajobrazowi energię zgromadzoną przez cały dzień.
Film o Lumenart – House of Light można zobaczyć na portalu YouTube.
Lumenart – House of Light
Architekt: Andrij Rusan,
Fotografie: Damir Fabijanic, © 2013 Wienerberger
Steiner House, czyli Dom Steinerów uważany jest za najważniejsze dzieło czeskiego architekta Adolfa Loosa (1870 – 1933).
Okolice Ronda Daszyńskiego to jeden z najdynamiczniej rozwijających się rejonów stolicy. W samym centrum obszaru (który dzięki licznym inwestycjom, stał się unikalnym miejscem do pracy i mieszkania) powstaje wyjątkowa przestrzeń publiczna – Plac Europejski.
W zestawieniu deweloperów nieruchomości biurowych w rankingu biznesowym Book of Lists 2014 pierwsze miejsce zajęła firma Ghelamco Poland, a flagowy projekt dewelopera – Warsaw Spire, znalazł się na pierwszym miejscu jako największy realizowany obecnie projekt biurowy w Polsce.
Kilkuletnia batalia prawna między inwestorem, projektantami i wykonawcą doprowadziła do wyroku sądu: Harmon Hotel musi zostać rozebrany. Rozbiórka, na którą całe Las Vegas czeka już od prawie roku, ma zacząć się już latem.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.