Architecture is a good idea – kanał o historii architektury na YouTubie

Architecture is a good idea – kanał o historii architektury na YouTubie

Moda na videoblogi dotarła do polskiego środowiska architektonicznego. Czy pierwszy kanał na polskim YouTube poświęcony historii architektury i urbanistyki, Architecture is a good idea, doczeka się niedługo wirtualnej konkurencji?

HISTORIA ARCHITEKTURY DA SIĘ LUBIĆ

Autor filmów, arch. Radosław Gajda, jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest również doktorantem w Zakładzie Historii Architektury Powszechnej WAPW i posiada spory dorobek dydaktyczny, który procentuje podczas tworzenia Architecture is a good idea. W kilkuminutowych odcinkach  z niezwykłym polotem opowiada o najbardziej istotnych zagadnieniach historii architektury. W prostych słowach wyjaśnia zawiłe problemy inżynierskie, z którymi musiano uporać się na przestrzeni wieków. Dzięki ciekawym wizualizacjom, wykonanym przy użyciu kartonowych modeli, nawet kompletny laik może zrozumieć tajemnice konstrukcji wieżowców i przy okazji poczuć się jak student politechniki! 

PROSTE PYTANIA, (POZORNIE) PROSTE ODPOWIEDZI

W kolejnych odcinkach dowiecie się (lub przypomnicie sobie) dlaczego blok wygląda jak blok, a biurowiec jak biurowiec? Jak projektanci pokonywali siły grawitacji w wyścigu o coraz wyższe budynki? Co mają wspólnego domy na Sadybie z architekturą starożytnego Rzymu? Jakie są największe bolączki konstrukcyjne bloków z wielkiej płyty? Na koniec każdego filmu, jak na prawdziwy wykład przystało, podana jest dodatkowa bibliografia. Na razie na kanale Architecture is a good idea znajdziecie osiem pełnych odcinków oraz trzy tzw. Offtopic, w których autor udowadnia, że zainteresowania architektów nie zamykają się w czterech ścianach biura projektowego. Szczególnie polecamy Wam odcinki poświęcone eksperymentom atrialnym oraz powstaniu bloków mieszkalnych.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.