Od kiedy Narodowy Fundusz Ochrony Åšrodowiska w 2013 roku uruchomiÅ‚ program dopÅ‚at dla nowego budownictwa o zredukowanym zapotrzebowaniu na energiÄ™, domy pasywne zyskaÅ‚y realnÄ… szansÄ™ pobicia polskiego rynku budowniczego. Nie chodzi tu zresztÄ… o same dopÅ‚aty. Nawet bez pomocy rzÄ…du koszty przyjaznego dla Å›rodowiska budownictwa bÄ™dÄ… z czasem spadać. DziÅ› w Polsce koszt budowy domu pasywnego to od 8 do 15 procent wiÄ™cej niż budowa w starym stylu. W Niemczech, gdzie domy pasywne wyszÅ‚y już z fazy raczkowania, koszty dodatkowe to jedynie 3-8 procent. RosnÄ…ca powszechność i postÄ™p technologiczny przesunęły hasÅ‚o „dom pasywny” z pola innowacyjnej ciekawostki ku ogólnodostÄ™pnej perspektywie.
WejÅ›cie domów pasywnych na jÄ™zyki zeszÅ‚o siÄ™ w czasie z zeszÅ‚orocznÄ… premierÄ… realizacji studia Dom Architektów. Podwarszawski Demonstracyjny Dom Pasywny wydaje siÄ™ być jaskóÅ‚kÄ… zwiastujÄ…cÄ… energooszczÄ™dnÄ… wiosnÄ™ z dwóch powodów. Po pierwsze, peÅ‚ni funkcje edukacyjne i w zrozumiaÅ‚y sposób ilustruje podstawowe zaÅ‚ożenia technologii. Klienci studia majÄ… możliwość zwiedzenia obiektu. Po drugie, dom funkcjonuje na zasadzie ikony, zaczyna żyć niezależnie od wizyt i krąży w internecie jako przykÅ‚ad atrakcyjnej symbiozy technologii i designu.
Dom Demonstracyjny, jak przyznajÄ… sami twórcy, zostaÅ‚ zainspirowany przez wykorzystane w nim naturalnych materiaÅ‚ów. Drugim fundamentem, powiÄ…zanym z postulatem ochrony Å›rodowiska, byÅ‚o wykorzystanie dużego potencjaÅ‚u dziaÅ‚ki. Jezioro i caÅ‚kiem spory ogród sÄ… nie tylko tÅ‚em dla klarownej bryÅ‚y, ale także rodzajem jej naturalnego przedÅ‚użenia. Drewniana okÅ‚adzina i lekka, ażurowa fasada wydajÄ… siÄ™ idealnie wspóÅ‚grać z dynamicznym otoczeniem.
Za duży atut budynku autorzy uważajÄ… przegrody zewnÄ™trzne. Zaprojektowano je tak, aby przewyższaÅ‚y swojÄ… termoizolacyjnoÅ›ciÄ… wymagania stawiane budownictwu pasywnemu. Twórcy podkreÅ›lajÄ…, że przegrody charakteryzujÄ… siÄ™ wysokÄ… pojemnoÅ›ciÄ… cieplnÄ… i otwierajÄ… siÄ™ na dyfuzjÄ™ pary wodnej.
Dom Architekta tak podsumowuje swój projekt:
„ZależaÅ‚o nam, na zrealizowaniu efektywnego energetycznie i funkcjonalnie domu z biurem, przy stosunkowo niskich nakÅ‚adach finansowych. DążyliÅ›my do wydzielenia intymnej strefy prywatnej oraz ogólnodostÄ™pnej strefy pracowni, zarówno w przestrzeni budynku jak i poza niÄ…. Budowa miaÅ‚a realizować wszelkie wspóÅ‚czesne rozwiÄ…zania zgodne z zaÅ‚ożeniami rozwoju Å›rodowiska zrównoważonego, z materiaÅ‚ów pochodzenia organicznego, a wiÄ™c odnawialnych i najÅ‚atwiejszych do recyklingu. Priorytetem staÅ‚o siÄ™ zapewnienie zdrowego (bezpiecznego) Å›rodowiska życia i korzystnego mikroklimatu. PostawiliÅ›my na naturalne materiaÅ‚y budowlane i maksymalnÄ… eliminacjÄ™ chemii budowlanej. Zastosowanie zasad budownictwa pasywnego umożliwiÅ‚o nam ograniczenie, w porównaniu ze standardem, o 90% podstawowego zapotrzebowania na energiÄ™ grzewczÄ…".
ZdjÄ™cia dziÄ™ki uprzejmoÅ›ci studia Dom Architektów.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.