Urząd Miasta Stołecznego Warszawy był organizatorem konkursu na najlepszy projekt przedszkola dla Dzielnicy Wesoła. Projekt miał być przeznaczony dla grupy 150 przedszkolaków i 30 dzieci w wieku żłobkowym. Wyniki zostały ogłoszone już w grudniu roku 2013, jednak gotowy obiekt ujrzymy dopiero za około dwa lata.
Budowa zostanie rozpoczęta na piaszczystej skarpie znajdującej się wśród niskiej zabudowy mieszkaniowej. Jury wybrało projekt nadesłany przez DIP Biuro Projektów Hanny Pasternak i Krzysztofa Pasternaka. W swoim projekcie doskonale wykorzystali oni nierówności terenu i zaproponowali prostą białą bryłę, która częściowo została ukryta w zagłębieniu terenu. Biały kolor elewacji doskonale komponuje się z panelami w odcieniach czerwieni i pomarańczowego. Przedszkole dzięki doskonałemu projektowi stało będzie pośród sosen, zaś jego budowa nie będzie wymagała dużej ingerencji w naturalne środowisko.
Drugie miejsce przypadło projektowi Jerzego Wowczaka. Zakładał on wycięcie części drzew oraz umieszczenie przedszkola w północnej części działki. Architekci bardzo dużą wagę przywiązali do stworzenia budynku pasywnego i w tym celu dokonali dokładnej analizy nasłonecznienia, co pozwoliło na wybranie optymalnego miejsca dla obiektu. Samo przedszkole posiada falującą fasadę z wielobarwnymi żaluzjami. Obiekt został podzielony na dwie części: dla starszych i dla młodszych dzieci.
Trzecie miejsce otrzymał projekt zaprezentowany przez Piotra Jańskiego i Juranda Szelę. Postanowili oni podzielić przedszkole na mniejsze segmenty w kształcie domków. Pozwoliło to na doskonałe wkomponowanie obiektu w otaczającą go przyrodę. Budynki miały być wykonane z drewna oraz posiadać wiele interesujących rozwiązań energetycznych, które miały wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii.
Archello to jeden z najpopularniejszych portali związanych z architekturą. Co roku wyróżnia on najciekawsze i najpiękniejsze projekty świata. W tym gronie znalazł się również polski dom - From the Garden House, zaprojektowany przez Roberta Koniecznego. Czym, w swoim wyglądzie zachwycił jurorów? Dowiesz się z tego artykułu!
Budynek przy Witebskiej w Warszawie to jeden ze zwycięzców ubiegłorocznej, piątej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta miasta Warszawy. Blok autorstwa pracowni architektonicznej TZA zwyciężył w kategorii "Najlepszy obiekt mieszkalny".
Od wczoraj znaleźć można w księgarniach nową pozycję powstałą dzięki kooperacji wydawnictwa Karktery i stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Chodzi oczywiście o oczekiwaną od kilku miesięcy książkę: „Dom jako forma otwarta". Szumin Hansenów.
Kiedy chiński rząd ogłasza kolejną urbanizacyjną rewolucję, nie dziwią napięcie i obawy ekspertów. Operacja na żywym organizmie wymaga bowiem od Chińczyków nie tylko ostrożności, ale również umiejętności zaprojektowania kilku alternatywnych scenariuszy. Każde zachwianie równowagi może mieć swoje konsekwencje dla globalnej gospodarki. W Państwie Smoka mieszka dziś ponad 1,3 miliarda ludzi. Partia chce, według najnowszych deklaracji, aby 90 milionów zmieniło miejsce zamieszkania i trudno doprawdy przewidzieć jak potoczy się ta operacja.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.