Gdańska gazownia w nowej odsłonie - biurowiec z dziurą

Gdańska gazownia w nowej odsłonie - biurowiec z dziurą

Budowa nowego kompleksu biurowego w Gdańsku ma ruszyć niebawem. Pomorska Spółka Gazownictwa będąca inwestorem, przy ulicy Wałowej chce wznieść swoją nową siedzibę. Wyłoniony w ramach konkursu, który został rozstrzygnięty pod koniec 2011 roku, projekt architektoniczny obiektu to propozycja gdańskiej pracowni Interurban, która zajęła pierwsze miejsce. Propozycja powstała we współpracy z zespołami biur Dynami Produce i Hago Architekci.

„Gaz – stan skupienia materii, w którym ciało fizyczne łatwo zmienia kształt i zajmuje całą dostępną mu przestrzeń. Definicja ta stała się odzwierciedleniem wizji nowej przestrzeni w zastanym kontekście” - zauważają autorzy projektu. 

Na terenie przeznaczonym pod zabudowę mają powstać dwa obiekty: biurowiec i parterowy budynek pomocniczy, który pomieści laboratorium i formalnie będzie nawiązywał do sąsiedniego biurowca o nietypowym kształcie koła z wewnętrznym atrium, stanie on w miejscu dawnego zbiornika na gaz. Architekci zaznaczają: „Bryła budynku z patiem zapewnia naturalne przewietrzanie, dobre doświetlenie traktu biurowego oraz tworzy własny wewnętrzny kontekst. Duże dwukondygnacyjne otwarcie w wyższej części budynku nakierowane jest na ul. Wałową oraz w dalszej perspektywie na Stare Miasto, co stanowi o reprezentacyjnej funkcji elewacji frontowej”.

INTERURBAN_atrrium
Wizualizacja: INTERURBAN

 

Prócz funkcjonalności budynków dla architektów liczyło się również zielone otoczenie. Krajobraz zaplanowany wokół budowli, został uzupełniony roślinnością mającą odmienić oblicze poprzemysłowej okolicy, która wypełni atrium.

Wspomniany okrągły kształt nie jest przypadkowy, bowiem inwestor oczekiwał budynku niedrogiego w budowie i utrzymaniu oraz ekonomicznego. „Okrągły kształt budynku zachowuje najmniejszy stosunek elewacji zewnętrznej do powierzchni użytkowej oraz poprawia bilans energetyczny”, zaznaczają projektanci.

Wizualizacja: INTERURBAN

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.