Gdańska gazownia w nowej odsłonie - biurowiec z dziurą
Gdańska gazownia w nowej odsłonie - biurowiec z dziurą
Budowa nowego kompleksu biurowego w Gdańsku ma ruszyć niebawem. Pomorska Spółka Gazownictwa będąca inwestorem, przy ulicy Wałowej chce wznieść swoją nową siedzibę. Wyłoniony w ramach konkursu, który został rozstrzygnięty pod koniec 2011 roku, projekt architektoniczny obiektu to propozycja gdańskiej pracowni Interurban, która zajęła pierwsze miejsce. Propozycja powstała we współpracy z zespołami biur Dynami Produce i Hago Architekci.
„Gaz – stan skupienia materii, w którym ciało fizyczne łatwo zmienia kształt i zajmuje całą dostępną mu przestrzeń. Definicja ta stała się odzwierciedleniem wizji nowej przestrzeni w zastanym kontekście” - zauważają autorzy projektu.
Na terenie przeznaczonym pod zabudowę mają powstać dwa obiekty: biurowiec i parterowy budynek pomocniczy, który pomieści laboratorium i formalnie będzie nawiązywał do sąsiedniego biurowca o nietypowym kształcie koła z wewnętrznym atrium, stanie on w miejscu dawnego zbiornika na gaz. Architekci zaznaczają: „Bryła budynku z patiem zapewnia naturalne przewietrzanie, dobre doświetlenie traktu biurowego oraz tworzy własny wewnętrzny kontekst. Duże dwukondygnacyjne otwarcie w wyższej części budynku nakierowane jest na ul. Wałową oraz w dalszej perspektywie na Stare Miasto, co stanowi o reprezentacyjnej funkcji elewacji frontowej”.
Prócz funkcjonalności budynków dla architektów liczyło się również zielone otoczenie. Krajobraz zaplanowany wokół budowli, został uzupełniony roślinnością mającą odmienić oblicze poprzemysłowej okolicy, która wypełni atrium.
Wspomniany okrągły kształt nie jest przypadkowy, bowiem inwestor oczekiwał budynku niedrogiego w budowie i utrzymaniu oraz ekonomicznego. „Okrągły kształt budynku zachowuje najmniejszy stosunek elewacji zewnętrznej do powierzchni użytkowej oraz poprawia bilans energetyczny”, zaznaczają projektanci.
Lato, choć nie to kalendarzowe, od kilku dni daje o sobie znać upiorną falą upałów. Gdzie mieszkańcy polskich miast szukają ochłody i orzeźwienia? Oczywiście przy zbiornikach wodnych i fontannach. Niestety, wydaje się, że spacer nad fontannę wiązać się może w naszym kraju nie tyle z wytchnieniem od żaru lejącego się z nieba, ile z estetycznym szokiem. Fontanna-piramida, która straszy przed krakowskim kościołem mariackim, obły potwór z łódzkiego Placu Dabrowskiego, czy (wisienka na torcie) stołeczny Multimedialny Park Fontann zapewnią wrażeń godnych hollywoodzkiego filmu grozy.
Szczecin dla niektórych był miastem zapomnianym – bez wielkich inwestycji czy wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie. Na szczęście przeświadczenie to sukcesywnie ulega zmianie. Miasto nie tylko zadziwia ilością atrakcji kulturalnych czy rozrywkowych, ale przede wszystkim zaczyna zapełniać się nowymi realizacjami architektonicznymi, które reprezentują najwyższy poziom.
Dom będący swoistym przełamaniem wszelkich stereotypów odnośnie kształtu. W przeciwieństwie do większości domów w górach nie posiada on dwuspadowego dachu, bryły nawiązującej do tradycji i nie jest wykonany z drewna. Zamiast tego jest to nowoczesna konstrukcja w kształcie skoczni z dużymi przeszkleniami. Za projekt odpowiadają architekci z pracowni 81.waw.pl
Jelenia Góra ogłosiła konkurs na projekt przedstawiający koncepcję wprowadzenia ładu architektonicznego. Jest to skutek międzynarodowego przedsięwzięcia MOVI – CITIES. Projekt ten finansowany był z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.