Ład architektoniczny w Jeleniej Górze

Ład architektoniczny w Jeleniej Górze

Jelenia Góra ogłosiła konkurs na projekt przedstawiający koncepcję wprowadzenia ładu architektonicznego. Jest to skutek międzynarodowego przedsięwzięcia MOVI – CITIES. Projekt ten finansowany był z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Z opisu charakteryzującego założenia konkursu dowiadujemy się, że: „brak ładu architektonicznego obniża estetykę miast oraz ma negatywny wpływ na postrzeganie miasta, co z kolei przekłada się na mniejsze walory turystyczne i jakość życia mieszkańców”.

Projekt sam w sobie ma wzmocnić współpracę transgraniczną Jeleniej Góry i gminy Boxberg. W jego ramach miasta te będą posiadały wspólne plany zagospodarowania przestrzeni. Sam plan przebudowy jest przeznaczony na wiele lat i określa główny kierunek rozwoju biorąc pod uwagę zmiany jakie mogą zajść w tych miastach w przyszłości. Jest to niesamowicie innowacyjny projekt, także na skalę europejską.

Konkurs i jego efekty

Do konkursu zgłosiło się aż czternaście pracowni, z których wybrana została warszawska pracownia Studium. Biuro to przedstawiło własną koncepcję rozwoju miasta, która okazała się najciekawsza. Reprezentujący pracownię Rafał Maliński podkreśla, że w przypadku przebudowy miast posiadających zabytkową architekturę najważniejsze jest podkreślenie wszystkich jej atutów. 

Projekt wprowadza przede wszystkim elementy architektury małej oraz mebli miejskich. Architekci starali się także o poprawę walorów turystycznych Jeleniej Góry. Przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych, dzięki którym będą mogli oni bardzo przyjemnie spędzić czas.

Architekci zaprojektowali także zupełnie nowe dwupoziomowe parkingi dzięki czemu część problemów z parkowaniem zostanie rozwiązana. Dodatkowo pozwoli to na zwiększenie miejsca na ulicach oraz chodnikach. Co istotne, wszystkie małe elementy architektury w całym mieście będą wyglądały tak samo.

Studium_Jelenia_Gora_konkurs05

Zagospodarowanie przestrzenne Jeleniej Góry, prace konkursowe; foto:um.jeleniagora.pl

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.