Marzeniem chyba każdego architekta jest możliwość odskoczenia od czasu do czasu od ekonomicznych limitów stawianych przez zleceniodawcę. Liczenie kosztów od metra kwadratowego, budżet blokujący chęć zastosowania efektownych materiałów, olimpijskie hasła: szybciej, wyżej, taniej ilustrują jak rzeczywistość ogranicza fantazję inżynierską. Pawilon informacyjny z francuskiego Mizoen (w departamencie Isère) przedstawiamy więc jako rodzaj spełnionego marzenia sennego współczesnych architektów. Na budynek o powierzchni 20 metrów kwadratowych wydano bowiem okrągłe 100 tysięcy euro.
Górski pawilon zaprojektowało studio z Grenoble: Hérault Arnod Architectes. Twórcy mówią o swoim dziele: "Projekt próbuje stworzyć kulturowe łącze między dwoma nachodzącymi na siebie i nakładającymi się na siebie górskimi światami: Naturą iI przemysłem. Architektura wykorzystuje fragmenty własnej geograficznej lokalizacji w warstwie materiałowej i layoutcie oraz przemysłową historię Alp w sposobie w jaki umieściliśmy pawilon w strukturze skały.”

Z jednej strony, w przypadku Pawilonu Informacyjnego mamy do czynienia z estetyczną integracją budynku z naturalnym otoczeniem. Z drugiej, z architektoniczną tradycją regionu usianego pasterskimi szałasami.
Pawilon przyklejony do skalistego klifu daje jednak widzowi o wiele więcej niż typowy alpejski drewniany barak. Architektom udało się zaaranżować w nietypowy sposób mechanikę w jakiej widz będzie oglądał pejzaż z perspektywy przeszklonego pawilonu. Wchodząc na płaszczyznę klifu wędrowcy zdobywają punkt widzenia dotąd nieosiągalny. Budżet zamiast w metraż zainwestowano więc w metaforyczne oderwanie człowieka od rutyny turystycznego szlaku. Góry w Mizoen ogląda się ze stopami w powietrzu.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Hérault Arnod Architectes.


Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.