Krakowskie Centrum Kongresowe

Krakowskie Centrum Kongresowe

Kraków, dla większości to synonim tłumów turystów szturmujących Wawel, Rynek czy Kościół Mariacki. Jest w tym oczywiście sporo prawdy – żadne z polskich miast nie może poszczycić się tyloma zabytkami – jednak oblicze Krakowa jest też inne. Duże międzynarodowe imprezy, kongresy czy konferencje coraz częściej odbywają się w mieście. Firmy organizacje chętnie lokują swoje zjazdy w mieście o kameralnym charakterze i dużej dozie uroku. Niemniej jednak stolica Małopolski nie posiada jak na razie wystarczająco dużej sali konferencyjnej, wygodnego i nowoczesnego budynku kongresowego, który spełniałby współczesne wymogi techniczne.

Wyzwania projektowe

Konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną Centrum Kongresowego został rozstrzygnięty w 2007 roku. Pierwszą nagrodę otrzymała propozycja pod kierownictwem Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewy. 28 października 2010 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego obiektu.

ice_krakow_budynek_z_zewnatrz__2
©Ingarden & Ewý – Architekci, Kraków, współpraca Arata Isozaki & Associates, Tokyo; Wizualizacja/e: Monokolor – Krzysztof Drozda

 

„Projektowane Centrum Kongresowe stworzy nowy architektoniczny punkt odniesienia dla fragmentu miasta Krakowa w rejonie bulwarów wiślanych, a jednocześnie samo podporządkuje się prestiżowemu historycznemu i współczesnemu kontekstowi – począwszy od wzgórza Wawelu, przez panoramę Starego Krakowa, Kazimierza i Podgórza. Układ funkcjonalny i kompozycyjny obiektu wynika z zastanego w rejonie inwestycji układu kierunków komunikacyjnych i całkowicie wykorzystuje naturalne walory widokowe miejsca do wykreowania przestrzeni publicznych otwartych na widoki w kierunku głównych akcentów panoramy Starego Miasta”. Tak projekt opisali projektanci. Bardzo prestiżowa lokalizacja – na lokalizację obiektu wybrano działkę w centrum miasta, obok Ronda Grunwaldzkiego, nad Wisłą, niedaleko Kazimierza, naprzeciwko Wawelu – stała się jednak sporym wyzwaniem. 

©Ingarden & Ewý – Architekci, Kraków, współpraca Arata Isozaki & Associates, Tokyo; Wizualizacja/e: Monokolor – Krzysztof Drozda

 

Nieregularna, organiczna bryła o opływowych kształtach, tak została skomentowana przez architektów:„Jej współczesny wyraz określa bryła ukształtowana organicznie z dużym przeszklonym foyer – falująca nieznacznie ze spadkiem w kierunku Wisły, w celu zredukowania skali budynku w panoramie bulwarów. Takie ukształtowanie bryły pozwala uczestnikom kongresów i koncertów widzieć miasto z foyer i jednocześnie być doskonale widzianym”.

©Ingarden & Ewý – Architekci, Kraków, współpraca Arata Isozaki & Associates, Tokyo; Wizualizacja/e: Monokolor – Krzysztof Drozda

 

Kwestie wizerunkowe

Poza przeszkloną elewacją foyer, boczne ściany budynku pokryją układane na przemian z szybami płyty w blachy tytanowo-cynkowej, uzupełnione płytami ceramicznymi i kamiennymi. Granit, wapień  piaskowiec (te same kamienie, które znaleźć można m.in. na Wzgórzu Wawelskim) pojawią się na elewacjach. Kompozycja tych różnych materiałów wraz  przeszkleniami stworzy mozaikę na elewacjach budynku i zdecyduje o jej wyrazie.

Wielofunkcyjny gmach (poza konferencjami czy kongresami będą się tu mogły odbywać koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy artystyczne, filmowe, baletowe) będzie ogromny. Na powierzchni 37000 m2 znajdą się trzy sale kongresowe o pojemności 1800, 600 i 300 miejsc, uzupełnione o zespół mniejszych sal konferencyjnych. Co więcej, w budynku zaplanowano magazyny, zaplecze techniczne oraz parking podziemny na około 300 miejsc.

©Ingarden & Ewý – Architekci, Kraków, współpraca Arata Isozaki & Associates, Tokyo; Wizualizacja/e: Monokolor – Krzysztof Drozda

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.