Lotnisko Szymany - koncepcja architektoniczna

Lotnisko Szymany - koncepcja architektoniczna

Na opracowanie architektury lotniska w Szymanach na Mazurach wzięło udział aż 65 biur architektonicznych, w tym także pracownie zagraniczne. Prócz „funkcjonalności komfortu dla użytkowników”, które zostały zapisane w regulaminie konkursowym, znalazły się również niskie koszty eksploatacji, możliwość ewentualnej rozbudowy, nawiązanie do architektury regionu oraz dobre wpisanie obiektu w krajobraz.

Pierwszą nagrodę jury przyznało propozycji Studia Form Architektonicznych architekta Tomasza Lelli. Członkowie i członkinie zespołu projektowego po odebraniu nagrody mówili, iż bardzo cenne przy pracy było ich pochodzenie czy też mieszkanie w Olsztynie, dzięki temu dobrze znali specyfikę regiony, jego tradycję budowlaną oraz styl – a to zostało uwzględnione w projekcie. Architekt Tomasz Lella powszechnie znany jako popularyzator budownictwa regionalnego Warmii i Mazur promuje przede wszystkim budownictwo tradycyjne, które jest inspirowane zabudowaną regionalną. Napisane przez niego książki: „Tożsamość regionu – współczesna architektura Warmii i Mazur”, „Spoglądając wstecz – współczesna architektura Warmii i Mazur” czy „Piękno ocalone” obejmują ww. temat.

lotnisko_szymany01
Lotnisko Szymany, źródło: http://szymanyairport.pl/

 

Tomasz Lella wraz z zespołem zaproponowali dość prosty, pawilonowy obiekt o lekko falującym dachu. W architekturze i otoczeniu pojawiają się motywy trzciny i wody, jak na przykład oczko wodne przed budynkiem. Projekt spełnił wymogi odnoszące się do lokalnej tradycji budowlanej. Niemniej jednak zastrzeżenia zgłoszono dla samego składu jury, w którym znalazło się zaledwie dwóch architektów, a jeden z członków jury znał i był niegdyś współpracownikiem nagrodzonego Tomasza Lelli. Inni projektanci uznali, że to za mało, że projekt oceniały osoby niekompetentne pod względem czytania chociażby rysunków architektonicznych. To jednak zalewie początek. Sprawą protestu wobec działania jury, złożonego przez uczestnika konkursu, zajął się olsztyński oddział SARP. Realizacja obiektu w planowanym terminie (2015 rok) może zostać uniemożliwiona, jeżeli komplikacje związane z tymi kontrowersjami zostaną przedłużone.

Lotnisko Szymany, źródło: http://szymanyairport.pl/

 

W konkursie przyznano łącznie pięć nagród. Druga nagroda powędrowała do pracowni A Martinez-J LL Sisternas z Barcelony. Trzecią otrzymało warszawskie biuro +48 Grupa Projektowa, czwartą – S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy z Warszawy, natomiast piątą – grupa architektów Łukasza Pity, Piotra Paczkowskiego, Marka Paczkowskiego i Martiny Melargi z Olsztyna i Sopotu.

Lotnisko Szymany, źródło: http://szymanyairport.pl/
Lotnisko Szymany, źródło: http://szymanyairport.pl/
Lotnisko Szymany, źródło: http://szymanyairport.pl/

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.