Steiner House

Steiner House

Steiner House, czyli Dom Steinerów uważany jest za najważniejsze dzieło czeskiego architekta Adolfa Loosa (1870 – 1933).

Architektoniczny spryt Loosa

Budynek powstał na zlecenie malarki Lilly Steiner i jej męża Hugo. Usytuowany jest na przedmieściach Wiednia przy ulicy Veit-Gasse 10 St. Nieopodal znajdują się dwa inne znane budynki zaprojektowane przez Loosa, Dom Strassera oraz Dom Scheu.

Miejscowe władze podmiejskiego osiedla, gdzie w 1910 r. powstał budynek pozwoliły rodzinie Steinerów na budowę zaledwie parterowego domu z mansardowym dachem. Małżeństwo potrzebowało większej przestrzeni do życia, jednak ówczesne prawo nie pozwalało postawić wyższego budynku. Aby obejść te kuriozalne obostrzenia, Loos podciągnął przysadzisty mansardowy dach kilka metrów w górę, aż osiągnął wysokość trzech kondygnacji tylnej elewacji (niewidocznej z ulicy). W ten sposób poświęcił walor estetyczny (dach poprzez swoją wielkość nieelegancko „ciąży” nad konstrukcją) na rzecz funkcjonalności budynku. Z tego względu  Steiner House uznawany jest jako elegancki przykład wczesnej architektury modernistycznej. Dzieło Loosa niemal natychmiast zyskało uznane przez ówczesnych projektantów za ożywcze i wpływowe, co pozytywnie wpłynęło na rozwój jego kariery.

Funkcjonalna elegancja

Steiner House uznano za budynek reprezentujący nową racjonalistyczną architekturę. Każdy jego element był zaplanowany zgodnie z zasadami charakterystycznymi dla stylu klasycznego i oparty na szeregu sześcianów, prostokątów tworzących wolumetryczną konfigurację. Ten modułowy system konstrukcji uwzględniał również tarasy, ogród przylegający do domu oraz surową organizację przestrzeni wewnętrznej. W domu znajduje się, podniesiona ponad poziom gruntu, tzw. część dzienna. Jest ona oddzielona od pomieszczeń bardziej „intymnych”: łazienki, sypialni, pracowni malarskiej.

Grube ceglane ściany Dom Steinerów pokryte są białą, gładką fasadą ze szlachetnego tynku. Loos z rozmysłem wykorzystał stiukową fasadę, żeby podkreślić funkcjonalność oraz elegancję swojego projektu. To rozwiązanie stosował z powodzeniem w wielu swoich późniejszych konstrukcjach. 

Zdjęcia dzięki uprzejmości en.wikiarquitectura.com 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.