Nadmorska willa Juana Carlosa Doblado

Nadmorska willa Juana Carlosa Doblado

Czasem nawet najlepszy projekt nie poradzi sobie z trudnym otoczeniem i nieregularną działką. Często na wybrzeżach można spotkać eleganckie bloki wilii, które nie współgrają ani z architektonicznym otoczeniem, ani układem terenu. Dom zaprojektowany przez Juana Carlosa Doblado niedaleko od Limy w Peru udowadnia jednak, że nowoczesne projektowanie potrafi pokonać wszystkie ułomności terenu.

Dom powstał na małej działce w kształcie trapezu. Z jednej strony zamyka ją nieregularny brzeg morza. Niemożliwe okazało się dlatego zbudowanie tarasu otwierającego się frontem na pejzaż. Rozwiązanie, które zastosowano polega na zbudowaniu budynku z dwóch kontrastujących brył. Z jednej strony widzimy klasyczny sześcian, jednym bokiem zamknięty tarasem tak, aby jego kąt wychodził na ocean. Druga część budynku została zbudowana na planie półokręgu. Tylko połowa z jego płaszczyzny została jednak zapełniona przez pomieszczenia mieszkalne. Pozostała przestrzeń to dolny taras i balkon obudowane wygiętą na łuku betonową ramą. Złamano dzięki temu wyraźny podział na to, co wewnętrzne i zewnętrzne.

Dom podzielony jest na dwa poziomy. Na pierwszym rozmieszczono pokoje dla dzieci i gości. Na drugim: salon, kuchnię i sypialnię właścicieli. Hol łączący obie kondygnacje jest dwupoziomowy.

W wykończeniu postawiono na jakość materiałów. Wykorzystano bezbarwne szkło, jasną stolarkę, hartowaną stal, ceramiczne posadzki. Drewniana okładzina tylnej ściany domu jest jedynym ciepłym punktem realizacji.

Architekci: Juan Carlos Doblado
Lokalizacja: Lima , Peru
Powierzchnia: 284,3 m2
Fotografie: © Elsa Ramirez, dzięki uprzejmości studia Juan Carlos Doblado

nadmorska willa 2

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.