Ścisłe centrum Warszawy, okolice Dworca Centralnego, ulica Jana Pawła II – jedna z głównych arterii miasta. To położenie zdeterminowało zabudowę: reprezentacyjną, będąca wizytówką miasta, jednak również przemijającą.
Warszawa zmienną jest
Osiedle za Żelazną Bramą przez lata było wizytówką miasta, powstałe na zgliszczach powojennej Warszawy budziło podziw nie tylko mieszkańców, ale i światowej klasy architektów. Niestety projekt to jedno, a realizacja pokazała coś innego. Domy niszczeją do dziś i z dawnej świetności pozostało niewiele. Po 1989 roku stolica bardzo szybko chciała dorównać swoim zachodnim sąsiadom, dla niektórych włodarzy miarą nowoczesności miasta były wysokościowce, najlepiej zbudowane ze szkła i stali. Myślenie to spowodowało sukcesywne wyburzanie budynków i zastępowanie ich nowymi biurowcami czy hotelami. Jednym z takich budynków był pewien znany warszawski hotel. Architektonicznie nie reprezentował poziomu sztuki użytkowej, jednak pod względem jakości wnętrz przewyższał znacznie ówczesne warszawskie hotele. Jednak i jego sława przeminęła. Tym razem potrzebne było na to jedynie 20 lat. Dziś na jego miejscu powstaje jeden z najbardziej wyczekiwanych wysokościowców nowej Warszawy – Q22.
Jakość, kryształ i marzenia
W 2013 roku rozpoczęła się budowa „kryształu” – biurowca wkomponowanego w zabudowę pogranicza Woli i Śródmieścia. Q22 będzie miał 155 metrów wysokości, jego projekt składa się z trzyczęściowego szklanego gmachu. Na chwilę obecną dostępne są jedynie wizualizacje tego projektu, jednak w środowisku miłośników warszawskiej architektury budynek ten zyskał już miano kryształu. Q22 stał się kryształem ze względu na swoją całkowicie przeszkloną elewację oraz krawędzie, które dają wrażenie nieregularnej acz pięknej linii zabudowy. Połączenie tych cech pozwala również przypuszczać, że gotowy budynek będzie jasnym punktem na mapie. Rozświetlony przed słońce czy oświetlony przez iluminację może zdominować i tak monumentalną zabudowę okolicy.
Nazwa biurowca również ma swoje znaczenie i to potrójne, najlepiej wyjaśniają to słowa dyrektora Działu Biur i Hoteli Echo Investment, Rafała Mazurczaka:
„Q to Quality – czyli jakość projektu i jego wykonania. Q to także ładunek, z jakim ten biurowiec będzie oddziaływać na miasto. Wreszcie, Q to także quartz, czyli kryształ o przejrzystej i doskonałej strukturze”.
Autorami projektu jest jedno z najbardziej znanych i szanowanych biur architektonicznych Kuryłowicz & Associates, Ewa Kuryłowicz doskonale opisała wszystko co w tym projekcie jest istotne:
„Wysokie budynki w centrach światowych miast są miarą ich ambicji i papierkiem lakmusowym stopnia technicznej maestrii ich budowniczych. Wzniesienie wieżowca w centrum Warszawy było marzeniem Stefana. Rozpoczęty przez niego projekt rozwinęliśmy tak, by nosił znamiona architektury wyrazistej, charakterystycznej i widocznej nie tylko w sylwecie miasta i jego historycznych wedutach, ale i w perspektywach warszawskich alei i ulic coraz mocniej zarysowującego się city. Q22 choć ze szczytem w chmurach, ziemi dotyka lekko, otwierając się na ulicę przyjaznym parterem. Oferuje przestrzenie wygodne do pracy, spotkań i rekreacji w komforcie, a jednocześnie w duchu innowacji, która od początku towarzyszyła temu projektowi”.
Chaos zaplanowany
Otoczenie Q22 jest bardzo różnorodne. Dominują w nim wysokościowce, jednak żaden nie reprezentuje architektury na tak wysokim poziomie. Kryształ będzie miał zróżnicowane sąsiedztwo, z jednej strony wtopi się w monumentalne budownictwo mieszkaniowe Osiedla Za Żelazną Bramą, po przeciwnej stronie znajduje się kompleks Atrium, funkcjonalny, uniwersalny lecz będący wizytówką poprzedniej epoki. To sąsiedztwo, bądź co bądź chaotyczne, doskonale się uzupełnia, żaden z budynków nie zostanie zepchnięty na dalszy plan, każdy coś zyska, a lepszy sąsiad być może wymusi niektórych do wprowadzenia choćby kosmetycznych zmian. O tym przekonamy się już niedługo. Zakończenie budowy planowane jest na pierwszy kwartał 2016 roku, na chwilę obecną prace posuwają się dość wolno, jednak postępy można zauważyć na każdym kroku.
Q22
Lokalizacja: Warszawa, ul. Jana Pawła/Grzybowska
Inwestor: Echo Investment
Projektanci: APA Kuryłowicz&Associates: Jacek Świderski, Ewa Kuryłowicz, Max Dobkowski, Julita Jaskulska, Magdalena Pawlak, Marcin Szubski, Michał Tęskny; Współpraca: Piotr Pietruczak, Ewa Stankiewicz, Dominika Wojciechowska, Magdalena Krześniak
Współpraca projektowa: Buro Happold Polska
Planowana realizacja: 2016
Powierzchnia użytkowa: 91164 m2
Powierzchnia zabudowy: 53886 m2
Koszt inwestycji: 500 mln zł
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.